Aktualności

05.01.2024

2 minuty

NFZ: nowa numeracja według kodów

Skrót informacji

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od 1 stycznia 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ws. wykazu wyrobów medycznych, która wprowadziła nową numerację wyrobów według kodów, a nie – jak dotychczas – liczb porządkowych, o czym donosi serwis Rynekzdrowia.pl.

Podstawa prawna


1 stycznia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Na mocy dokumentu wprowadzono nową numerację wyrobów według kodów, a nie jak dotychczas liczb porządkowych. W rozporządzeniu dodano również nowe wyroby medyczne, a w przypadku niektórych wyrobów zmieniono limity finansowania oraz udział pacjenta w tym limicie (m.in. protez, ortez, wyrobów chłonnych i sprzętu stomijnego)

Realizacja zleceń wystawionych przed 1 stycznia


Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia zlecenia na wyroby medyczne z lp. 3, 4, 5, 6, 8, 12, 14, 18, 19, 28-31, 34, 35, 39, 41, 42, 45, 48-50, 53, 59 i 60, które do 31 grudnia br. zostały:

  • wystawione lub

  • wystawione i potwierdzone, lub

  • częściowo zrealizowane

  • zachowują ważność i są realizowane na dotychczasowych zasadach.


Jak z kolei wskazywał Fundusz jeszcze w grudniu 2023 r., do 1 stycznia 2024 r. pacjent mógł zrealizować takie zlecenie – według wysokości limitu i procentowego udziału w tym limicie obowiązujących na dzień wystawienia zlecenia. Tym samym świadczeniodawca przygotowując zestaw produktów handlowych na 2024 r. powinien był uwzględnić te pozycje w zestawie produktów handlowych.
Zlecenia na wyroby o kodach wymienionych w § 2 ust. 2 rozporządzenia zmieniającego w sprawie wykazu wyrobów medycznych, które zostały wystawione lub wystawione i potwierdzone lub częściowo zrealizowane w 2023 r., będą mogły być realizowane w 2024 r. w oparciu o nowe kody oraz limity.

Pełną treść rozporządzenia MZ znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Rynekzdrowia.pl


Poprzedni artykuł

Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym według ekspertów NFZ

Następny artykuł

Choroby zakaźne w nowym raporcie GUS

Polecane dla Ciebie

Szkolenia