Profilaktyka 40+: pilotaż programu znów przedłużony

 2 minuty

profilaktyka zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć pilotaż „Profilaktyka 40+” o kolejny rok, czyli do końca 2023 r. W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Przedłużono pilotaż programu „Profilaktyka 40+”

Program „Profilaktyka 40+” został uruchomiony przez resort zdrowia 1 lipca 2021 r. Jego pilotaż miał potrwać do 31 grudnia 2021 roku. Został jednak przedłużony, ponieważ w pierwszym etapie programu skorzystało z niego zaledwie 358 tys. Polaków z ok. 20 mln uprawnionych.

Z racji bardzo niskiej partycypacji w pilotażu resort zdrowia postanowił przedłużyć program do 31 grudnia 2022 r. W RCL pojawił się jednak projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego „Profilaktyki 40+”, który zakończenie realizacji pilotażu dopiero za rok, czyli 31 grudnia 2023 r.

Uzasadnienie decyzji

W uzasadnieniu do rozporządzenia czytamy, że przedłużenie pilotażu „ma na celu umożliwienie skorzystania z programu pilotażowego przez jak największą liczbę świadczeniobiorców od 40. roku życia, gdyż stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii powodujący liczne zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując przy tym ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby tzw. cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne.”

Z uwagi na wydłużenie czasu trwania pilotażu, wydłużony zostanie również termin, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia dokonuje oceny wyników programu pilotażowego – do 31 marca 2024 r.

źródło: Politykazdrowotna.com