Poznańska klinika pierwsza w Polsce wszczepia nowy typ implantu słuchowego

 3 minuty

chirurdzy przy operacji

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

Poznańska klinika jest jednym z ośmiu ośrodków w Europie, które wdrażają nowe rozwiązanie. Implanty słuchowe są wszczepiane w szpitalu im. Heliodora Święcickiego od 25 lat. Nowe rozwiązanie opiera się na aktywnym przetworniku z elementem piezoelektrycznym, wszczepionym w struktury ucha. Odpowiednio przetworzony sygnał trafia tam z ukrytego między włosami pacjenta miniaturowego procesora dźwięku.

Dotąd nowe implanty lekarze wszczepili trzem osobom. Operacje przeprowadził zespół pod kierunkiem otochirurga doc. Wojciecha Gawęckiego, koordynatora poznańskiego programu leczenia zaburzeń słuchu za pomocą implantów słuchowych.

“W przypadku nowych implantów mamy do czynienia z urządzeniem silniejszym, mniejszym i – jak zapewnia producent – mniej awaryjnym niż w przypadku dotychczas stosowanych urządzeń” – mówi doc. Gawęcki.

Jak donosi serwis Naukawpolsce.pap.pl, w poznańskim ośrodku wszczepiane są głównie implanty ślimakowe oraz, w mniejszej liczbie, implanty na przewodnictwo kostne. “Implant, który wszczepiamy od kilku dni, wskazaniami pokrywa się z implantami na przewodnictwo kostne. Łączy zalety dotychczas stosowanych systemów, jest przy tym pozbawiony ich wad. Implanty, które dawały dobrą jakość transmisji dźwięku, cechowały się tym, że musiały mieć metalowy wspornik wystający przez skórę. Nie zawsze wyglądało to ładnie, istniało też ryzyko zakażenia wokół tego elementu. Z kolei implanty, w których zastosowano magnetyczne połączenie, nie miały wystającego zaczepu przez skórę, ale miały gorszą jakość dźwięku” – przyznaje doc. Gawęcki.

W nowym typie implantów część aktywna wytwarzająca wibracje przenoszone przez kość jest umieszczona w wewnętrznej części urządzenia. “Emisja drgań odbywa się już w organizmie człowieka. Procesor zewnętrzny jest mocowany siłami magnetycznymi, ale nie ma to już wpływu na jakość dźwięku – wyjaśnia doc. Gawęcki.

Nowe implanty wszczepiane są również we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Poznańska placówka wszczepia implanty słuchowe od 1994 r. Z tej metody leczenia skorzystało blisko 2 tys. pacjentów kliniki.