źródło: Rynekaptek.pl
Opóźnienie związane jest z potrzebą dokładniejszej analizy szczepów wirusa A/H3N2. Z tego powodu szczepienia najprawdopodobniej rozpoczną się w II połowie września, co może wpłynąć na zmniejszoną wyszczepialność lub doprowadzić do niedoborów szczepionek ze względu na skumulowanie pacjentów chcących się zaszczepić.
Eksperci przyznają, że na szczepienie nigdy nie jest za późno i zalecają wykonywanie szczepień w dowolnym momencie sezonu szczepień (wrzesień-grudzień). Wskazują ponadto na wysoką skuteczność szczepień przeciw grypie także w trakcie trwania sezonu grypowego. Najistotniejszy jest bowiem nie miesiąc zaszczepienia, ale czas potrzebny na wykształcenie odporności, czyli ok. 2-3 tygodnie.
Grypa najczęściej atakuje zimą – szczyt zachorowalności przypada w pierwszych trzech miesiącach roku. W przypadku seniorów, dzieci, kobiet w ciąży czy przewlekle chorych szczepionka przeciw grypie zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale przede wszystkim wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wśród osób po 65. r.ż. wzrasta niemal trzykrotnie. W tej populacji wiekowej odnotowano aż 90% zgonów wywołanych grypą i jej powikłaniami.
Picie kawy a kamica żółciowa
Poznańska klinika pierwsza w Polsce wszczepia nowy typ implantu słuchowego