Ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu zaburzeń widzenia

 2 minuty

badanie-wzroku

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu zaburzeń widzenia. Szacuje się, że nawet połowa Polaków w przedziale wiekowym 16-54 nie widzi poprawnie i może mieć różne schorzenia okulistyczne – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Ogromne znaczenie profilaktyki

„Profilaktyka i raz jeszcze profilaktyka” – mówi dr Anna Wieczerska-Dec, okulistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. „Dzięki wczesnemu wykryciu choroby możemy podjąć skuteczne leczenie i mamy zdecydowanie większe szanse na wygraną. Niestety, wciąż wielu pacjentów z tej opcji nie korzysta, wychodząc z założenia, że może samo przejdzie” – dodała specjalistka. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wzroku, które przypadły na 12 października, koncentrowały się na znaczeniu higieny oczu w miejscu pracy.

„Jeżeli pojawia się jakiś problem okulistyczny to powinniśmy reagować jak najszybciej, a na kontrolne wizyty umawiać się przynajmniej raz na dwa lata. Rozwój cywilizacyjny przynosi nam wiele korzyści, ale również coraz więcej sytuacji, które nie sprzyjają naszym oczom. Z powodu zaćmy operujemy coraz młodszych pacjentów, podobnie dzieje się w przypadku chorych na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Kiedyś dotyczyło to głównie pacjentów po 65. roku życia, a teraz walkę z chorobą rozpoczynają młodsze osoby” – wyjaśniła okulistka.

Badania okulistyczne – jak często?

Osoby dorosłe powinny badać wzrok u okulisty przynajmniej raz na dwa lata. Ale jeśli dorosły jest w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na jaskrę, to badania okulistyczne powinien wykonywać raz w roku lub częściej, w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego.

„Sygnałem ostrzegawczym, bardzo niepokojącym, jest nagłe zaniewidzenie. Gwałtowne pogorszenie widzenia to numer jeden jeśli chodzi o problemy okulistyczne, które trzeba natychmiast wyjaśnić” – tłumaczy dr Wieczerska-Dec. „Są choroby narządu wzroku, które postępują skrycie, są podstępne i ten stan może trwać miesiącami. W pewnym momencie dopiero okazuje się, że pacjent widzi dużo gorzej” – dodała.

źródło: Politykazdrowotna.com