Aktualności

18.10.2023

2 minuty

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów – zmiany na liście

Skrót informacji

Zgodnie z projektem najnowszej listy refundacyjnej od listopada br. będzie więcej darmowych leków dla osób dzieci i młodzieży – donosi serwis Politykazdrowotna.com. Z drugiej jednak strony zniknie refundacja szczepionki przeciw grypie podawanej nie w zastrzykach, a w aerozolu.

Lista bezpłatnych leków dla seniorów, dzieci i młodzieży


Znowelizowana ustawa uprawniająca dwie dodatkowe grupy wiekowe: seniorów, którzy osiągnęli wiek przynajmniej 65 lat oraz dzieci młodzież do lat 18, do bezpłatnych leków obowiązuje od września. Do tego czasu bezpłatne leki, wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia, przysługiwały tylko osobom powyżej 75 lat.
Na liście bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia znajdują się m.in. preparaty, które odpowiadają na potrzeby pacjentów w chorobach cywilizacyjnych - z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, leki hipoglikemizujące, np. flozyny. Natomiast dla dzieci do 18. roku życia są dostępne odpowiednie antybiotyki w chorobach wymagających.

Zmiany w wykazie


W najnowszym wykazie projektu listy leków refundowanych od listopada znalazło się więcej darmowych leków dla osób dzieci i młodzieży.

Od listopada, dzieciom z nowotworami złośliwymi, neuralgią popółpaścową przewlekłą oraz wieloobjawowym miejscowym zespołem bólowym typu I – odruchowa dystrofia współczulna oraz typu II – kauzalgia, przysługuje dostęp do darmowych środków przeciwbólowych, kropli doustnych na bazie morfiny.

Od 1 listopada w wykazie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zabraknie dwóch leków – jednego stosowanego w cukrzycy, drugiego w terapii łuszczycy. Od listopada również nie będzie refundowana szczepionka przeciwko grypie w formie donosowej. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że firma nie złożyła wniosku o przedłużenie refundacji.

Treść projektu listy refundacyjnej dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Badanie opinii na temat portalu Ezdrowie.gov.pl

Następny artykuł

Ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu zaburzeń widzenia

Polecane dla Ciebie

Szkolenia