Połowa Polaków źle sypia

 3 minuty

bezsenność - ukraina

Już blisko połowa Polaków ma kłopoty ze snem, co przekłada się na ich gorsze funkcjonowanie w ciągu dnia i pojawiające się problemy psychiczne – donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Jakość snu Polaków

43,9% Polaków jest zadowolonych z jakości swojego snu, czyli o 12 % mniej niż dwa lata temu, podczas pandemii. Natomiast 49,9% wyraża niezadowolenie z tego, jak śpią. To o 10% mniej niż poprzednio. Ponad 6% badanych nie potrafi tego ocenić. Jest ich w porównaniu z poprzednim badaniem o 1,3% więcej. Takie dane można wyczytać w najnowszym raporcie UCE RESERACH i platformy ePsycholodzy.pl.

Według badaczy najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem są problemy finansowe. Zgłasza je aż 39,4% osób niezadowolonych z odpoczynku, jaki daje sen. To wzrost o jedną czwartą. Na drugim miejscu Polacy wymieniają stres (37,9%.) i zamartwianie się o przyszłość (30,3%. Poprzednio było to 28,1%). Czwarte miejsce w rankingu ma wielokrotne budzenie się w nocy – 29,3%.

Narastający poziom stresu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, włącznie z zaburzeniami snu. Wyniki badania to sygnał, że istnieje potrzeba większej uwagi i wsparcia Polaków w rozwoju umiejętności radzenia sobie ze stresem, zarządzania emocjami i utrzymania zdrowego stylu życia. Zyska na tym cała gospodarka – mówią autorzy badania.

Polacy nie doceniają snu

Autorzy badania wskazują, że Polacy mają niską świadomość tego, jak ważny jest sen i jak wpływa on na nasze życia, zdrowie i pracę. Problem narasta z roku na rok.

„Ludzie często ograniczają jego ilość ze względu na liczne obowiązki i wyzwania. I jeśli to staje się regułą, może zwiększać ryzyko wielu chorób, w tym m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, zawałów i udaru mózgu, a nawet przedwczesnej śmierci. A za to wszystko zapłacą pracujący obywatele, którzy zapewniają systemowi składki zdrowotne. Chorzy ludzie zazwyczaj nie są aktywni zawodowo. I gospodarka musi to odczuć” – stwierdza Michał Pajdak, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Gorszy sen Polaków kosztuje gospodarkę 8 mld zł

Autorzy badania zwracają uwagę na coraz bardziej pogarszającą się sytuację ekonomiczną społeczeństwa. Wyliczają też, że niewyspani, przemęczeni i chorzy z braku snu pracownicy mogą kosztować gospodarkę minimum 8 mld zł rocznie.

„Pogorszenie wynika z tego, że sytuacja ekonomiczna Polaków jest coraz trudniejsza. Więcej osób martwi się sprawami zawodowymi, chociaż mamy stosunkowo niskie bezrobocie. Ludzie niepokoją się rosnącymi cenami w sklepach i stałymi zobowiązaniami finansowymi. Pracują od wczesnych poranków do późnych godzin nocnych, żeby związać koniec z końcem. Nie mają czasu na odpowiedni wypoczynek. Do tego wyraźnie widać, że obecny stan wysokiej inflacji ma dużo gorszy wpływ na sen Polaków niż sama pandemia, która przecież była bardzo niekorzystnym zjawiskiem społecznym. Wiele firm bankrutowało, a zwykli Polacy zamartwiali się o swoją pracę” – komentują analitycy z UCE RESEARCH.

źródło: Politykazdrowotna.com