Politechnika Wrocławska otrzymała zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego

 3 minuty

raport--studia farmaceutyczne

Minister Edukacji i Nauki wydał zgodę na utworzenie na Politechnice Wrocławskiej kierunku lekarskiego – informuje serwis Naukawpolsce.pl. Oznacza to, że w październiku br. 60 osób rozpocznie kształcenie na nowym Wydziale Medycznym tej uczelni.

Specjalistyczne laboratoria i pracownie

W przesłanym przez biuro prasowe uczelni komunikacie napisano, że w systemie rekrutacyjnym Politechniki Wrocławskiej kierunek będzie dostępny już od piątku 23 czerwca br. Natomiast 29 czerwca uczelnia zaprasza na Dzień Otwarty nowego kierunku.

„Wydział Medyczny PWr. swoją siedzibę będzie miał w budynku C-7 oraz w C-20, który stanowi część historycznego kompleksu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego. Na pracowników i studentów czeka tam ponad 40 pomieszczeń, w tym specjalistyczne laboratoria i pracownie” – napisano w komunikacie.

Wzorem najlepszych europejskich uczelni

„To wspaniały dzień dla naszej uczelni i kolejny krok na drodze do budowania nowej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach” – powiedział cytowany w komunikacie rektor uczelni, prof. Arkadiusz Wójs. Przypomniano, że decyzja o utworzeniu na uczelni Wydziału Medycznego zapadła we wrześniu 2022 r.

W grudniu 2022 r. Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i osiem szpitali podpisały umowy o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia wydziału. To właśnie lekarze ze stopniami i tytułami naukowi zatrudnieni we wrocławskich szpitalach w znacznej mierze będą stanowić kadrę naukową nowego wydziału.

„Zajmą się oni kształceniem w zakresie przedmiotów medycznych, natomiast niektóre przedmioty np. zajęcia z chemii czy biologii poprowadzą wykładowcy z PWr. Specjalnie na potrzeby wydziału utworzymy dziesięć nowych laboratoriów, a jednym z nich będzie Centrum Symulacji Medycznych ze stanowiskiem do wirtualnej nauki anatomii” – powiedział prof. Wójs.

Wymogi rekrutacyjne

Jak poinformowano, w poniedziałek 19 czerwca prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki wydał ostateczną zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego na PWr.

„W naszym systemie rekrutacyjnym nowy kierunek pojawi się w 23 czerwca. Na maturze kandydaci – oprócz języka polskiego i języka obcego – muszą zdać biologię na poziomie rozszerzonym oraz matematykę (poziom podstawowy lub rozszerzony), fizykę lub chemię” – czytamy w komunikacie.

źródło: Naukawpolsce.pl