Płaskostopie najczęstszą wadą stóp u dzieci

 2 minuty

plaskostopie-dzieci

Prawie 3,5 tys. dzieci zostało przebadanych w pilotażowym programie badania stóp. Dane są niepokojące. Ponad 44 proc. z nich wymaga dalszej konsultacji, w tym rehabilitacji – przekazała w czwartek rzeczniczka NFZ, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Badanie stóp dzieci i młodzieży

Od maja 2023 r. dzieci i młodzież mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu. Realizuje go szesnaście placówek w Polsce. Ich lista opublikowana jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. W badaniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Od pierwszych tygodni funkcjonowania pilotaż spotkał się z dużym zainteresowaniem. W niecałe cztery miesiące przebadano blisko 3,5 tys. dzieci. Największą grupę stanowiły dzieci w wieku 6-7 lat – poinformował.

Płaskostopie najczęstszą wadą u dzieci

Wady postawy należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym, co potwierdzają wstępne wyniki pilotażu.

„Ponad 44 proc. uczestników pilotażu zostało objętych dalszym postępowaniem fizjoterapeutycznym. W przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, wymagających szerszych badań, opiekunowie przebadanych młodych pacjentów byli informowani o konieczności przeprowadzenia dalszych konsultacji” – wyjaśniono.

W woj. dolnośląskim na 800 przebadanych dzieci 500 z nich skierowano do dalszego leczenia. W innych regionach zanotowano placówki, w których 99 proc. zbadanych dzieci miało wady postawy, wymagające dalszej specjalistycznej opieki. Najczęściej występujące wady wśród uczestników pilotażu to płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt.

„Dzieci, które wymagają dalszej pracy pod okiem fachowców, kierowane są na konsultacje i rehabilitację. W wielu przypadkach pracownicy placówek wyposażają rodziców i małych pacjentów w wiedzę i instruktaż, w jaki sposób efektywnie wykonywać ćwiczenia w domu. Są one dobierane dla każdego dziecka indywidualnie” – przekazał NFZ.

źródło: Politykazdrowotna.com