Pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych potrwa dłużej

 2 minuty

dzieci-smartfony

Pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych potrwa dłużej, do 30 czerwca 2025 r., a nie jak dotychczas planowano do końca czerwca br. – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który w czwartek skierowano do konsultacji.

Bezpłatna pomoc psychologiczna

Chodzi o zmieniony projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

Program stanowi odpowiedź na zagrożenia wynikające z częstego korzystania przez młode osoby z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak: komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne. W ramach programu w specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich bliscy otrzymują bezpłatnie pomoc psychologiczną.

Uzasadnienie projektu

Resort podał w uzasadnieniu projektu, że pilotaż jest realizowany w 12 ośrodkach. Pierwsza umowa zawarta została pod koniec grudnia 2021 r.

Zgodnie z danymi przekazanymi z oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, liczba osób objętych programem systematycznie wzrasta. Według stanu na 1 lutego 2024 r. program pilotażowy objął łącznie 7460 osób, w tym 4680 dzieci i młodzieży.

Celem programu pilotażowego – jak podnosi MZ – jest praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami problemowo korzystającymi z nowych technologii cyfrowych i  ich rodzin, w tym zapewnienie odpowiednich świadczeń zdrowotnych tej grupie. Wyniki zostaną wykorzystane do poprawy jakości i efektywności leczenia. (PAP)

źródło: PAP