Skrót informacji
W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad 7 tys. dzieci, a za udzielone świadczenia Fundusz zapłacił 35,4 mln zł – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, o czym donosi serwis Medexpress.pl. Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni.
Do najczęściej leczonych schorzeń w uzdrowiskach dziecięcych należą: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno-urazowe, otyłość i choroby reumatologiczne.
„W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia” – wskazuje Agnieszka Białas-Sitarska.
W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z: balneoterapii (leczenia z użyciem surowca naturalnego), kuracji pitnych i inhalacji, hydroterapii, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, kinezyterapii, masażu leczniczego, a także gimnastyki indywidualnej i zbiorowej oraz edukacji dla zdrowia, czyli nauki zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).
MZ chce jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich zawodów medycznych
Pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych potrwa dłużej