Pierwszy przypadek gryporony – grypy i COVID-19 jednocześnie

 2 minuty

W Izraelu potwierdzono pierwszy przypadek gryporony (zwanej fluroną), czyli podwójnego zakażenia wirusem grypy i SARS-CoV-2. Prawdopodobnie takich przypadków jest więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane – donosi Rynekzdrowia.pl.

Do podwójnego zakażenia doszło u kobiety, która nie była zaszczepiona przeciwko wirusowi Sars-Cov-2 ani grypy. Kobieta niedawno urodziła dziecko, a jej stan określa się jako dobry, nie odnotowano u niej żadnych poważniejszych objawów i niebawem zostanie wypisana do domu.

„Jak spekulują eksperci, podobnych przypadków jest zapewne więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane” – mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jak odróżnić grypę od zakażenia koronawirusem?

Dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Izraela, zatwierdził właśnie możliwość podania czwartej dawki przypominające dla osób z obniżoną odpornością i starszych pacjentów z placówek geriatrycznych z powodu fali infekcji Omikronem, o ile minęły co najmniej cztery miesiące od podania trzeciej dawki szczepionki.

„Pamiętać należy, że zarówno zakażenie wirusem Sars-Cov-2 jak i wirusem grypy daje podobne objawy, oba zakażają górne drogi oddechowe i powodują kłopoty z oddychaniem” – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

Jak odróżnić zatem objawy grypy od zakażenia koronawirusem? Jedynym pewnym i wiarygodnym sposobem są testy diagnostyczne, wszelkie inne przypuszczenia nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi.

„Warto zatem znać wszystkie ewentualne symptomy zakażenia nową mutacją koronawirusa, aby w sytuacji, gdy czujemy, że mogliśmy się nim zakazić zgłosić się do lekarza POZ, który skieruje nas na test diagnostyczny, aby móc się izolować od kontaktów z ludźmi do czasu poznania wyniku – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

źródło: Rynekzdrowia.pl