Piąta pora roku

 4 minuty

Niemcy hucznie obchodzą czas karnawału. W tym czasie cały kraj zmienia się w największe centrum rozrywki i zabawy w Europie. Obchody niemieckiego karnawału mają swoje źródło w średniowieczu, kiedy to w wielu klasztorach i kościołach organizowano dla niższego duchowieństwa szalone i nierzadko obrazoburcze zabawy, określane mianem „święta głupców”.

Tradycje świętowania

W Kolonii karnawał zaczyna się już 11 listopada i zostaje ogłoszony dokładnie o godz. 11.11 dźwiękiem werbli. Wyjaśnienie tego zwyczaju jest proste – według pogańskich wierzeń jedenastka jest symbolem grzechu i rozpusty, które od wieków wpisane są w tradycję karnawałową. W Nadrenii ruszają festyny, bale i zabawy, określane przez lokalną ludność „Piątą Porą Roku – Karneval”. W tej części Niemiec świętowanie karnawału wywodzi się z z kolei z pogańskiej tradycji wypędzania złych duchów towarzyszących zmianie pór roku.

W ciągu kolejnych miesięcy w całej Nadrenii odbywają się huczne zabawy i tradycyjne posiedzenia karnawałowe. Tzw. stowarzyszenia karnawałowe zakładane specjalnie na tę okazję intensywnie przygotowują się do największej parady wieńczącej karnawał.

Babski Tydzień

Najwięcej imprez i zabaw odbywa się w trakcie tzw. „Babskiego Tygodnia” (jest to czas od tłustego czwartku do środy popielcowej). Nadrenia tętni wówczas życiem całą dobę i ma się wrażenie, że mieszkańcy poszczególnych miast w ogóle nie śpią. W tłusty czwartek – ostatni czwartek karnawału (Weiberfastnacht) – kobiety poprzebierane za różne postacie szturmują wejścia do ratuszy w Düsseldorfie, Bonn, Kolonii, Moguncji i innych niemieckich miastach, by za pomocą zdobionych nożyczek obciąć krawaty i sznurówki urzędnikom i otrzymać od nich symboliczny klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę. Kobiety malują także na tę okazję bardzo obficie usta, aby móc zostawić widoczny ślad całusa na policzkach złapanych przechodniów. Natomiast na południu Niemiec w Tłusty Czwartek słychać strzały z bicza – w taki sposób jest tu ogłaszany początek wielkiej zabawy karnawałowej. Można wtedy zobaczyć wielką paradę „śpiochów” ubranych w koszule nocne. Centrum zabawy wyznaczane jest przez symboliczne ustawienie błazeńskiego słupa.

Różany Poniedziałek

W tzw. „Różany Poniedziałek” (Rosenmontag), ostatni poniedziałek przed Wielkim Postem, możemy w wielu miastach Nadrenii podziwiać wspaniałe parady z muzyką, pełne przebierańców rzucających słodkościami w otaczający ich tłum. W samej Kolonii rozdaje się w ten sposób około 140 ton słodyczy i 700 tys. tabliczek czekolady. W paradzie uczestniczy około 170 grup karnawałowych! Tego dnia wybiera się także królową oraz króla karnawału.
Najważniejszymi elementami karnawału w Kolonii są obowiązkowe dziwaczne przebranie, wibrująca głośna muzyka, roztańczony tłum, luz i tradycyjne niemieckie piwo i kiełbaski z grilla.

Praktyczne informacje:

– Na weekend możemy polecieć do Kolonii z Warszawy (z międzylądowaniem) już od 804,66 zł w obie strony za osobę. Bezpośrednio do Duseldorffu – stolicy Westfalii – można dolecieć również z Warszawy już od 586,75 zł w obie strony za osobę.

– Więcej o karnawale w Kolonii można się dowiedzieć na www.koelnerkarneval.de

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej