Czy osobowość matki może mieć wpływ na przedwczesny poród?

 4 minuty

Przedwczesny poród a czynniki psychologiczne

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

„Na porody przedwczesne ma wpływ wiele czynników, część z nich nie została jeszcze zbadana. Wydaje się zatem, że poszukiwanie nowych czynników ryzyka może poszerzyć diagnostykę także o inne wymiary, również te psychologiczne i objąć profilaktyką szersze grono ciężarnych” – tłumaczy psycholog Izabella Grzyb, która na Wydziale Nauk o Zdrowiu CM UJ pisze doktorat na ten temat.

Jak wyjaśniła, poród przedwczesny, jest zakończeniem ciąży po 22. i przed 37. tygodniem oraz urodzeniem noworodka o wadze poniżej 2500 gram. Porody przedwczesne stanowią 11 proc. wszystkich urodzeń na świecie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2010 r. przedwcześnie urodziło się w Polsce 6 proc. noworodków.

„Co roku na świecie przed 37. tygodniem rodzi się 15 mln dzieci, z których ponad milion umiera w pierwszych dniach życia, stawiając wcześniactwo i jego powikłania, jako pierwszą przyczynę śmierci w neonatologii i drugą po zapaleniu płuc w pediatrii. Noworodki urodzone przed terminem narażone są na liczne problemy zdrowotne, a ich leczenie w specjalistycznych oddziałach związane jest z olbrzymimi nakładami finansowymi” – powiedziała Izabella Grzyb.

W swoich badaniach doktorantka szczególnie skupia się na osobowości typu D tzw. osobowości stresowej (distressed personality). Osoby prezentujące ten typ osobowości wykazują skłonność do depresji, pesymizm, obniżone samopoczucie, skłonność do zamartwiania się, obwiniania, odczuwania napięcia, przeżywania silnych negatywnych emocji.

Strony: 1 2