Skrót informacji
„Jak wycenić radość poznawania? Jak oszacować wysiłek pracy? Jak skalkulować efekt zmian? I na koniec – jaką liczbą opisać moją radość i satysfakcję, że razem możemy realnie zmieniać polską naukę?” – te słowa skierował do gości Jerzy Starak, pomysłodawca i fundator Naukowej Fundacji Polpharmy, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma S.A. podczas uroczystości wręczenia grantów laureatom XX edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych.
We wtorek 21 czerwca 2022 r. w Warszawie, podczas oficjalnej uroczystości zostały wręczone granty laureatom XX edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Naukowej Fundacji Polpharmy. Tematem najnowszej edycji konkursu przeprowadzonej w 2021 r. był „Covid-19 – etiopatologia, klinika, zdrowie publiczne”.
Na konkurs wpłynęły 22 wnioski projektów badawczych. Rada Naukowa na podstawie recenzji i oceny własnej obejmującej dotychczasowy dorobek autora, oryginalność i innowacyjność projektu, ustaliła listę rankingową i przedstawiła ją zarządowi Fundacji, który zdecydował o przyznaniu 2 grantów. Łączny koszt realizacji obu projektów wynosi 1 104 720,00 zł.
dr hab. n. med. Anna Wardowska
Katedra i Zakład Fizjopatologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Temat: „Układ immunologiczny pacjentów z nerkową postacią tocznia rumieniowatego układowego po przebytej infekcji SARS-CoV-2”
Koszt realizacji projektu: 518 400 zł
dr hab. n. med. Tomasz Skirecki
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego Zakład Cytologii Klinicznej i Pracownia Cytometrii Przepływowej w Warszawie
Temat: „Włóknienie płuc w przebiegu COVID-19: opracowanie nowego modelu in vivo i poznanie roli osi inflamasom-TGF-β1-perycyty w patomechanizmie włóknienia”
Koszt realizacji projektu: 586 320 zł
[caption id="attachment_51384" align="alignnone" width="671"] Na zdjęciu władze Polpharmy i Naukowej Fundacji Polpharmy z Laureatami Konkursu na projekt badawczy.[/caption]
Agata Łapińska-Kołodzińska, Prezeska Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy, prezentując założenia strategii Fundacji na najbliższe lata, nawiązała do słów Marii Skłodowskiej-Curie: „Nauka leży u podstaw każdego postępu i ułatwia życie”. Podczas uroczystości został zaprezentowany również najnowszy raport Naukowej Fundacji Polpharmy, podsumowujący roczne działania, który został przygotowany w partnerstwie z „Pulsem Medycyny”.
„Raport jest symbolicznym wyrazem nowego otwarcia i nowego spojrzenia. To efekt naszej wspólnej pracy i wypracowanej spójnej koncepcji tego, na czym chcemy i będziemy się skupiać w najbliższych latach – powiedziała Daniela Piotrowska, Dyrektorka Naukowej Fundacji Polpharmy.
Od lewej: Jerzy Starak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma S.A., laureaci XX edycji konkursu: dr hab. n. med. Anna Wardowska i dr hab. n. med. Tomasz Skirecki oraz prof. Janina Stępińska, Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Polpharmy.
Na zakończenie uroczystości wystąpił gość specjalny Linnar Viik, przewodniczący EIT Digital – Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, były doradca estońskiego rządu ds. informatyzacji i obecnie członek Rady Cyfrowej przy prezydencie Estonii. Tytuł jego wystąpienia: „Trust me, I’m (Robot) Doctor” był nawiązaniem do tematu XXI edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Fundacji: „Cyfryzacja dla poprawy wyników leczenia”. O jego założeniach opowiedziała prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska, Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji. Jego celem jest doskonalenie współpracy lekarza z pacjentem w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji poprzez zastosowanie metod i narzędzi informatycznych.
W obecnej sytuacji, kiedy do lekarzy zgłasza się coraz więcej pacjentów po przebytym COVID-19, bardzo ważną rolę odgrywa edukacja na temat barier i czynników sprzyjających przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.
Debaty można śledzić na stronie: https://polpharma.pl/naukowa-fundacja-polpharmy/debaty/
Zastosowanie metronidazolu w schematach eradykacyjnych
Ziołowa pomoc w rozwiązywaniu problemów skórnych