Skrót informacji
W związku z trudnym okresem, w jakim wszyscy się znaleźliśmy, częstym lub wręcz nagminnym myciem rąk oraz ich odkażaniem, warto przybliżyć problem suchości skóry i pęknięć, które często mu towarzyszą. Czym są pęknięcia skóry, dlaczego powstają i jak należy z nimi postępować?
——— R E K L A M A ———
Co polecić Pacjentowi na pęknięcia skóry?
HELP/136/06-2020
——————————————————————————————————————
Przyczyn suchości skóry upatrujemy m.in. w nieprawidłowej pielęgnacji. Kontakt z detergentami podczas sprzątania, częste mycie preparatami zbyt agresywnymi dla skóry, bogatymi w substancje alkalizujące ją i wypłukujące lipidy, doprowadzają do uszkodzenia naturalnej jej bariery ochronnej, czyli płaszcza lipidowego. Dochodzi także do nadmiernej utraty wody z naskórka, przez co staje się on odwodniony.Skóra jest pozbawiona mechanizmów obronnych, przesuszona i łatwo ulega podrażnieniom, a my obserwujemy zaczerwienienie i łuszczenie. Często bagatelizujemy pierwsze sygnały alarmowe. Skóra zaś wymaga szybkiej interwencji z naszej strony. Suchość skóry prowadzi bowiem do pęknięć i bolesnych ranek. Takie objawy dotyczą zarówno rąk, jak i pięt.
Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym z elementów pielęgnacyjnych skóry zabezpieczających ją przed nadmiernym przesuszeniem, a przez to i przed jej pęknięciami, jest unikanie czynników drażniących i uszkadzających płaszcz lipidowy. Każdy dermatolog jak mantrę powtarza swoim pacjentom potrzebę dostosowania swoich rytuałów pielęgnacyjnych do kondycji skóry. Przede wszystkim chodzi o zmianę produktów do mycia skóry, które działają na nią destrukcyjnie.
Zatem, zamiast sięgać po zwykle alkaliczne mydło, szukajmy preparatów syntetycznych skomponowanych tak, by myjąc skórę, nie wypłukiwały z niej lipidów. Ważna jest też temperatura wody, która powinna być w komfortowym przedziale 36-38 st. C. Unikajmy też długiego moczenia rąk czy pięt. Zmacerowany naskórek łatwiej ulega uszkodzeniom. Wprowadzenie do pielęgnacji skóry preparatów typu emolient będzie doskonałym uzupełnieniem, a de facto podstawą właściwej pielęgnacji. Niekiedy warto sięgnąć po domowe sposoby, jak na przykład kąpiele lecznicze polegające na moczeniu stóp w wodzie z dodatkiem soli leczniczej. Ręce zaś można na noc nasmarować grubą warstwą kremu bogatego w kwasy omega czy kremu typu baza i następnie włożyć w bawełniane rękawiczki na 30 minut. Warto sięgać też po kremy barierowe, które zostały tak opracowane, by pozostać na skórze mimo kilku myć.
Bolesne pęknięcia muszą zostać poddane odpowiedniej pielęgnacji. Stanowią wrota dla drobnoustrojów, które nie powinny mieć dostępu do głębszych warstw skóry. W aptekach dostępne są preparaty żelowe szybko schnące i zabezpieczające ranę niewidoczną warstwą. Mają zadanie ochronne i przyspieszają jednocześnie gojenie, gdyż zapewniają prawidłowe warunki do regeneracji, bądź są wzbogacone o substancje wspomagające typu witamina E czy olej rycynowy – substancję o działaniu zmiękczającym oraz zwiększającym sprężystość warstwy ochronnej. Domowa apteczka też przychodzi z pomocą i warto wspomóc terapię okładami z siemienia lnianego, które ma właściwości kojące.
Sucha i pękająca skóra oprócz defektu kosmetycznego stanowi problem terapeutyczny. Jeśli wspomniane sposoby nie przyniosą efektu, może okazać się konieczna terapia dermatologiczna i przepisanie substancji przeciwzapalnych. Najważniejsza jest jednak prewencja. Właściwa pielęgnacja, stosowanie odpowiednich kosmetyków zapewni skórze odpowiednie warunki do samoistnej regeneracji i nie dopuści do przesuszenia.
Zgaga jako objaw dysfunkcji przewodu pokarmowego
Ochrona oczu w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2