Skrót informacji
O leczniczych właściwościach roślin wiadomo od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki pochodzą z Babilonii sprzed 2000 lat p.n.e. Jednak kolebką zielarstwa był Egipt. Już wówczas mięta była znana bardzo dobrze i odgrywała istotną rolę w terapii schorzeń przewodu pokarmowego, choć nie tylko. Przez te 4 tysiące lat, w odróżnieniu od innych preparatów, absolutnie nie straciła na znaczeniu. Wręcz przeciwnie, od kilkudziesięciu lat dysponujemy solidnymi dowodami naukowymi na jej skuteczność.
Jak działa olejek z mięty pieprzowej?
Najważniejszym składnikiem w mięcie jest mentol. To jego procentowa zawartość w całkowitej porcji olejku decyduje o skuteczności działania określonego preparatu. A w różnych preparatach ta zawartość jest inna, w większości (tak jak w herbatce czy, nie przymierzając, cukierku) nie da się określić precyzyjnie stężenia mentolu, bo jego zawartość jest tak mała, że nieoznaczalna.
W przypadku leków cały proces hodowli ziół, przygotowania i następnie produkcji ostatecznego produktu poddany jest kontroli i standaryzacji, co gwarantuje odpowiednią i powtarzalną ilość aktywnych składników w preparacie.
Komu może pomóc lek z olejkiem z mięty pieprzowej?
Jest to preparat pierwszego wyboru dla szerokiej grupy odbiorców, przede wszystkim dla osób cierpiących na skurczowe bóle brzucha, na wzdęcie, na zespół jelita drażliwego. Najnowszy przegląd systematyczny i krzyżowa metaanaliza z 2020 r. opublikowana w „Lancet” przez Blacka i wsp., która po ocenie 5 863 badań 81 uznała za przydatne, a 51 możliwych do analizy oceniła skuteczność mięty pieprzowej u 4 644 pacjentów. Olejek z mięty pieprzowej przynosił ulgę we wszystkich objawach zespołu jelita drażliwego (tzw. objawy ogółem), czyli w zmniejszeniu bólu, biegunki i zaparcia, nie tylko jednego z tych objawów, najlepiej ze wszystkich poddanych analizie leków (rozkurczowych, trójpierścieniowych przeciwdepresyjnych, inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, agonistów kanałów wapniowych, błonnika rozpuszczalnego), co czyni go w tej chwili pierwszym i podstawowym lekiem do długotrwałej terapii zespołu jelita nadwrażliwego. Największym atutem leku jest jego naturalne pochodzenie i działania uboczne porównywalne z placebo.
Bardzo ważny jest sposób przyjmowania kapsułek z olejkiem z mięty pieprzowej, tak żeby nie powodowały tzw. odbijania miętą. Należy je przyjmować 30 minut przed posiłkiem (na pusty żołądek), popijając niewielką ilością wody.
Komu warto polecić olejek z mięty pieprzowej?
Probiotykoterapia na wczesnym etapie rozwoju (wideo)
Postępowanie u pacjentów z astmą w czasie epidemii COVID-19