Od 15 października br. wracają godziny dla seniorów w aptekach

 2 minuty

źródło: Rynekaptek.pl

Na sobotniej (10 października br.) konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski przypominali o obostrzeniach obowiązujących w strefie żółtej, którą od soboty objęty jest prawie cały kraj oraz w strefie czerwonej, w której znalazły się 32 powiaty i 6 miast. Poinformowali także o kolejnych krokach podejmowanych w celu ograniczenia epidemii koronawirusa.

Szef rządu przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie. Pierwszym z nich jest – jak wskazał – możliwe ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie ochrony seniorom, czyli osobom najbardziej narażonym na utratę zdrowia i śmierć. Drugi to zapewnienie wydolności służby zdrowia, a trzeci – „utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych”.

Premier Morawiecki poinformował, że celem ochrony osób starszych przed COVID-19 od czwartku, 15 października br., tak jak wiosną, wprowadzone zostaną godziny dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach. To oznacza, że między godz. 10.00 a godz. 12.00 zakupy w tych miejscach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60. r.ż.

Zgodnie jednak z rozporządzeniem Rady Ministrów godziny dla seniorów nie obowiązują „w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia”.

Ponadto z zasady dotyczącej godzin dla seniorów wyłączone zostały niektóre sklepy. Od godz. 10.00 do 12.00 wszyscy będą mogli zrobić zakupy na przykład w sklepach odzieżowych, marketach budowlanych czy tych ze sprzętem RTV AGD. Dodatkowo godziny dla seniorów obowiązują jedynie w dni powszednie.