Aktualności

13.10.2020

2 minuty

NIK: smartfon i tablet zastępują sport

źródło: Politykazdrowotna.com

Jak podkreśla Najwyższa Izba Kontroli, zwiększenie o blisko 100 proc. środków publicznych na realizację programów pobudzających aktywność fizyczną dzieci i młodzieży nie przełożyło się na realizację tego celu, a odsetek dzieci i młodzieży ( w wieku 11-17 lat) podejmujących aktywność fizyczną zmalał.

Izba przypomina, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego oraz dla zapobiegania otyłości i zaburzeniom układu ruchu. Tymczasem badanie aktywności fizycznej przeprowadzone w 2013 r. i w 2018 r. na grupie dzieci i młodzieży pokazało, że większość nie spełniała zaleceń WHO. Aktywność umiarkowaną, czyli co najmniej 60 minut dziennie aktywności fizycznej przez 7 dni w tygodniu, osiągnęło w 2013 r. tylko ponad 21 proc., a w 2018 r. ponad 15 proc. młodocianych w wieku 11-17 lat.

Jak donosi serwis Politykazdrowotna.com, NIK skontrolowała, czy realizacja programów Ministra Sportu i Turystyki w latach 2016-2019 wpłynęła na wzrost aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Pomimo iż Minister w badanym okresie prawidłowo realizował dotyczące tego programy, to aktywność fizyczna dzieci i młodzież nie osiągnęła zakładanego poziomu. W latach 2016-2018 przeznaczono na ten cel z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów ponad 415 mln zł, co stanowiło 78 proc. wydatków na sport powszechny.

NIK podziela pogląd Ministra, że istotny wpływ na obniżenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży mają czynniki cywilizacyjne m.in. rozwój technologii cyfrowych (spędzanie przez dzieci i młodzież większej ilości czasu przed komputerem, ze smartfonem i tabletem).


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Nagroda i Medal im. Romana Kaliszana

Następny artykuł

Od 15 października br. wracają godziny dla seniorów w aptekach

Polecane dla Ciebie

Szkolenia