Od 1 stycznia refundacja systemu ciągłego monitorowania glikemii dla wszystkich kobiet w ciąży z cukrzycą

 2 minuty

ciaza-glikemia

W dniu 13 października br. zostało skierowane do ogłoszenia znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Skorzystają na nim m.in. kobiety w ciąży i połogu z cukrzycą – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Monitorowanie glikemii u kobiet w ciąży

Dokument zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Wówczas wszystkie kobiety w ciąży z cukrzycą uzyskają dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii, a nie jak dotychczas tylko te wymagające podawania insuliny.

Zmiana, jaka zgodnie z nowym rozporządzeniem nastąpi od stycznia przyszłego roku, będzie dużym ułatwieniem. Kobiety z cukrzycą ciążową nie będą musiały kilka czy nawet więcej razy dziennie wykonywać badania tradycyjnym glukometrem.

O zwiększenie dostępności systemów monitorowania glikemii dla wszystkich kobiet w ciąży z cukrzycą apelowali ginekolodzy, perinatolodzy, diabetolodzy oraz organizacje pacjentów, którzy złożyli w tej sprawie wspólny wniosek do Ministra Zdrowia. Dotychczas (od stycznia br.) systemy ciągłego monitorowania glikemii były refundowane m.in. dla kobiet w ciąży leczonych insuliną.

źródło: Politykazdrowotna.com