Skrót informacji
Nietrzymanie moczu u osób dorosłych jest stosunkowo częstym problemem. Dotyczy ok. 25-45% kobiet (częstość występowania tych objawów wzrasta z wiekiem) oraz ok. 10-15% mężczyzn, najczęściej mających problemy z prostatą. Jest to nie tylko wstydliwy problem, ale i znaczne pogorszenie komfortu życia. Wśród przyczyn zaburzenia cyklu oddawania moczu można wymienić zaburzenia układu nerwowego, schorzenia układu moczowo-płciowego, zaburzenia metaboliczne, powikłania po zabiegach chirurgicznych i porodach.
U kobiet nietrzymanie moczu występuje głównie w wyniku uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla, osłabienia mięśni okalających cewkę moczową, co często, bo w ok. 34% przypadków, jest spowodowane porodem. Pojawia się często wraz z menopauzą i związanymi z nią zmianami gospodarki hormonalnej.
U mężczyzn nietrzymanie moczu wiąże się głównie z problemami z prostatą, jak: przerostem gruczołu krokowego, zapaleniem, nowotworem. Wystąpieniu nietrzymania moczu sprzyja również otyłość, cukrzyca, częste zaparcia, infekcje i przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, a także choroby układu nerwowego (choroba Alzheimera i Parkinsona). Ponadto przyczyną mogą być urazy, udary mózgu oraz urazowe uszkodzenie rdzenia kręgowego.
U mężczyzna z łagodnym przerostem prostaty występują:
Pęcherz neurogenny jest niebezpiecznym objawem w przebiegu różnych chorób neurologicznych. W ich przebiegu dochodzi do uszkodzenia systemu regulacji nerwów odpowiedzialnych za magazynowanie i oddawanie moczu w sposób świadomy.
Zaburzenia oddawania moczu występują w przebiegu takich chorób jak: stwardnienie rozsiane, udary mózgowe, choroba Parkinsona. Mogą towarzyszącym rozszczepowi kręgosłupa, chorobom rdzenia kręgowego, jak przepukliny oponowo-rdzeniowe, nowotwory uciskające konkretne nerwy. Najczęściej jednak są skutkiem obwodowej neuropatii w przebiegu cukrzycy oraz AIDS.
Różne są postacie zaburzeń:
Jak w przypadku każdego schorzenia, tak i przy nietrzymaniu moczu niezbędne jest znalezienie przyczyny tego objawu i odpowiedni dobór leczenia, czy postępowania rehabilitacyjnego. Dlatego ważnym jest, aby przy wystąpieniu objawów nietrzymania moczu nie odwlekać wizyty u lekarza, najpierw pierwszego kontaktu, a w razie potrzeby także i odpowiedniego specjalisty.
U kobiet z osłabieniem mięśni dna miednicy i mięśni Kegla niezbędna będzie odpowiednia ich gimnastyka. U mężczyzn z problemami prostaty stosuje się alfa-blokery, a przy przeroście prostaty stosuje się leki hormonalne hamujące wpływ androgenów na rozrost tego gruczołu.
Stosowanie leków wziewnych z komorą inhalacyjną
Owsica – objawy i leczenie