Skrót informacji
W przypadku przewlekłych chorób płuc, jak astma, POChP czy mukowiscydoza, farmakoterapia opiera się głównie o zastosowanie leków w formie wziewnej. Ta postać zapewnia pacjentowi niezależnie od wieku wysoką skuteczność związaną z bezpośrednim działaniem leków na dolne drogi oddechowe, a jednocześnie ogranicza wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Bardzo ważna w terapii wziewnej jest depozycja leku w drogach oddechowych, a ta zależy od wielkości cząstek aerozolu wytworzonych przez inhalator. W przypadku leków stosowanych w astmie preferowane są cząstki tzw. frakcji respirabilnej (<6 µm) deponowane w oskrzelikach, mniejsze (1-2 µm) bezpośrednio penetrujące do pęcherzyków płucnych, które w ulegają pęcznieniu do ok. 4 µm, natomiast cząstki powyżej 6 µm deponują w obrębie górnych dróg oddechowych. Stosowanie terapii inhalacyjnej związane jest jednak z opanowaniem przez pacjenta prawidłowej techniki używania różnych rodzajów inhalatorów czy samej metody inhalacji.
Szacuje się, że nieprawidłowe użycie inhalatorów ma miejsce w przypadku nawet 80% pacjentów, co może wynikać z braku znajomości sposobu działania różnych inhalatorów, a skutkiem tego jest zmniejszona ilość leku docierająca do płuc i obniżona skuteczność terapii. Stąd tak ważna jest edukacja chorego, przede wszystkim na początku terapii przez fachowy personel, a więc lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów.
Najczęstszymi sposobami podawania leków wziewnych są ciśnieniowe inhalatory wziewne (pMDI, pressurized metered dose inhaler), inhalatory proszkowe (DPI, dry powder inhaler), czy nebulizatory. Nebulizacja (lek podawany w formie aerozolu), która nie wymaga koordynacji oddechu ani wysiłku w celu przyjęcia dawki, może być alternatywną formą leczenia wziewnego względem zastosowania komór inhalacyjnych. Ma jednak pewnego rodzaju odstępstwa, np. w kwestii dostarczania leków wziewnych do płuc w sposób mniej precyzyjny w odniesieniu do dawki leku. Ponadto same maski używane podczas nebulizacji mogą mniej przylegać do twarzy. Zatem stosowanie leków wziewnych w nebulizacji zaleca się głównie w sytuacji np. gwałtownego zaostrzenia choroby, gdy należy zastosować wyższe dawki leków czy gdy współpraca z chorym jest utrudniona (np. towarzyszący niepokój dziecka czy seniora), a czego skutkiem może być zmniejszona efektywność dotychczasowego leczenia.
Zaletą ciśnieniowych inhalatorów dozujących typu pMDI jest ich wielkość (małe gabaryty), łatwość użycia czy duża ściśle określona wielkość i liczba dawek leku w inhalatorze (60-200 dawek). W inhalatorach pMDI stosowanym aktualnie propelentem jest hydrofluoroalkan (HFA, nośnik bezfreonowy). Ponadto w odniesieniu do formulacji leków w inhalatorach pMDI dostępne są aktualnie dwie grupy w zależności od rozpuszczalności substancji czynnej w nośniku tj.:
Doposażenie inhalatora pMDI w komorę inhalacyjną eliminuje problem ewentualnego braku synchronizacji wyzwolenia dawki leku z inhalatora i wykonania przez pacjenta wdechu. Daje ponadto efekt zwiększonej depozycji płucnej leku, poprawiając tym samym jego dystrybucję w dolnych drogach oddechowych, a także zmniejsza depozycję leku na błonach śluzowych jamy ustnej i gardła, co też zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Zastosowanie inhalatorów ciśnieniowych wraz z komorami inhalacyjnymi jest szczególnie skuteczne w przypadku schorzeń typu astma i jednocześnie w takim przypadku z możliwością zastosowania leków będących połączeniem glikokortykosteroidów wziewnych (np. propionianu flutykazonu) z długo działającymi ß2-mimetykami (np. salmeterolem). Połączenia tych leków w jednym inhalatorze są podstawą leczenia astmy u szerokiej grupy pacjentów powyżej 5. r.ż. i jednocześnie – zgodnie z Raportem GINA 2021 – jest postępowaniem preferowanym u chorych powyżej 12. r.ż. na wszystkich stopniach leczenia*.
Suche i podrażnione oczy – studium przypadku
Owsica – objawy i leczenie