Nowe zasady realizacji recept już obowiązują – wydawanie leku na 120 dni

 2 minuty

e-recepta

Jak przypomina serwis Pulsmedycyny.pl, 20 września w Dzienniku Ustaw została opublikowana duża nowelizacja ustawy refundacyjnej. Farmaceutów obowiązuje część nowych zasad realizowania recept. Obecnie muszą mierzyć się z wydaniem leku maksymalnie na 120 dni.

Do 1 listopada nie można wydać leku na więcej niż 120 dni

Od 21 września obowiązuje nowe brzmienie art. 96a ust.7a pkt 2 ustawy – Prawo farmaceutyczne. Zgodnie ze zmianami pacjentowi można wydać ilość leku na maksymalnie 120 dni stosowania, którą określa się na podstawie zapisanego na recepcie schematu dawkowania.

Ponadto w okresie od 21 września do 1 listopada nie można wydać więcej leku niż na 120 dni stosowania, nawet jeśli pacjent ma przepisany lek na więcej dni stosowania.

Kolejne realizacje recept na więcej niż 120 dni od 1 listopada

Jak tłumaczy nowe regulacje mgr farm. Marian Witkowski, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie, choć z przepisów nie wynika to jednoznacznie, realizacje w zakresie wydania na maksymalnie 120 dni kuracji mogą odbywać się w ramach częściowej realizacji recepty.

„Dla recept, na których zaordynowano leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego więcej aniżeli na 120 dni kuracji kolejne realizacje recepty będą możliwe od 1 listopada 2023 r.” – wyjaśnia Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie.

Marian Witkowski dodał, że wskazany w art. 23 pkt 1 ustawy zmieniającej termin obowiązywania powyższego przepisu „z mocą od 18 sierpnia 2023 r.” nie ma zastosowania praktycznego.

źródło: Pulsmedycyny.pl