Nowatorski zabieg kardiochirurgiczny w gdańskim UCK

 3 minuty

rozrusznik-serca

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono nowatorski zabieg kardiochirurgiczny u pacjentki z niedomykalnością zastawki trójdzielnej serca – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Na czym polega niedomykalność zastawki trójdzielnej serca?

Jak wyjaśnia Wioleta Wójcik z Zespołu Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku, niedomykalność zastawki trójdzielnej serca jest wadą powodującą, że krew cofa się z prawego przedsionka do prawej komory.

„W konsekwencji prawy przedsionek jest przeciążony i się powiększa. Głównymi objawami tego schorzenia są ogólne osłabienie organizmu, kołatanie serca, duszność wysiłkowa. W skrajnych przypadkach choremu trudno podejmować jakikolwiek wysiłek. Wada ta najczęściej nie wymaga ingerencji chirurgicznej, jednak w ciężkim jej przebiegu konieczna jest operacja. Często nie jest ona możliwa z powodu zaawansowanego wieku pacjenta i chorób współistniejących. Tak było w przypadku 76-letniej chorej, u której tradycyjny zabieg operacyjny wiązał się ze zbyt dużym ryzykiem” – przekazała.

Pacjentka miała nasilone objawy jego niewydolności serca, nie mogła wykonywać podstawowych czynności życia codziennego.

„Szukaliśmy innych możliwości terapeutycznych niż tradycyjna operacja” – wskazał cytowany w komunikacie prof. Marcin Fijałkowski z Kliniki Kardiologii UCK.

Nowatorki zabieg przeprowadzony u kilku chorych na świecie

Dr hab. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii UCK zaznaczył, że jedyną opcją był nowatorski zabieg przeprowadzony dopiero u kilku chorych na świecie.

„Jest to system, który współpracuje z zastawką trójdzielną serca pacjenta. W jej wnętrzu umieszcza się mniejszą biologiczną zastawkę, uszczelniającą strukturę od środka, od zewnątrz jest ona zabezpieczona przez płatki będące elementem pierwotnej zastawki pacjenta. Dodatkowo system mocowany jest poza sercem na stencie umieszczonym w żyle głównej górnej. Wprowadza się przezcewnikowo, w niewielki sposób ingerując w strukturę serca” – tłumaczył.

Aktualnie pacjentka czuje się dobrze i po kilkudniowej hospitalizacji opuściła szpital, a objawy niewydolności serca zostały znacznie zredukowane.

Operacja została przeprowadzona w Klinice Kardiochirurgii UCK, kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego, przez zespół, w którego skład wchodzą: dr Radosław Targoński – operator, dr hab. Dariusz Jagielak – operator, dr Izabela Pisowodzka oraz prof. Marcin Fijałkowski, a także przy udziale anestezjologa Tomasza Lammka i zespołu sali hybrydowej: Danuty Formelli, Doroty Żółtowskiej i Doroty Boguskiej.

źródło: Politykazdrowotna.com