Aktualności

24.09.2024

3 minuty

NIA komentuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy ADA.2

Skrót informacji

Samorząd Aptekarski opublikował komunikat dotyczący wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy ADA.2.

Argumentacja NIA

NIA przypomina, że w dniu 18 września br. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o zbadanie zgodności przepisów art. 2 art. 12 i art. 20 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1859), zwanej dalej także „ustawą”.

„Zaskarżone przepisy zmieniały ustawę z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne i potwierdzały istnienie zakazów koncentracyjnych w prowadzeniu aptek ogólnodostępnych. Dodawały sankcje za ich naruszenie (cofnięcie zezwolenia i kary pieniężne).

Naczelna Izba Aptekarska, reprezentowana przez Prezesa NRA, przestawiła kompleksowe stanowisko w sprawie wniosku Prezydenta (tzw. opinię amicus curiae), w którym przedstawiła stosowną argumentację oraz wniosła o uznanie zaskarżonych przepisów za zgodne z Konstytucją RP. (…) NIA była jedyną organizacją, która broniła zaskarżonej ustawy.”

NIA: TK nie ocenił zgodności treści zaskarżonych norm z Konstytucją RP

Jak czytamy w komunikacie NIA, „pomimo, że przeważająca część rozprawy dotyczyła merytorycznej zasadności zaskarżonych norm prawnych, Trybunał Konstytucyjny w ogóle nie ocenił zgodności treści zaskarżonych norm z Konstytucją RP. Orzekł jedynie, że tryb dokonania zmian w ustawie – Prawo farmaceutyczne był niezgodny z Konstytucją.

Z przepisów art. 190 ust. 1-3 Konstytucji RP wynika, że pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 września br. (sygn.: K 15/23), przepisy art. 2 i 10 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, nie utraciły mocy obowiązującej. Oznacza to, że obowiązują nadal wskazane w tych przepisach zakazy koncentracyjne oraz sankcje za ich naruszenie w postaci cofnięcia zezwolenia i kar pieniężnych.

Niezależnie od ww. wyroku, Naczelna Izba Aptekarska wskazuje, że zarówno przed uchwaleniem zaskarżonych przepisów, jak i obecnie obowiązują zakazy koncentracji zezwoleń na prowadzenia aptek ogólnodostępnych w ramach jednego podmiotu lub grupy kapitałową, tj. zakaz prowadzenia przez jeden podmiot lub członków tej samej grupy kapitałową większej liczby aptek niż 4 i więcej niż 1% aptek w skali województwa[1].”

Pełną treść komunikatu NIA znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nia.org.pl

Piśmiennictwo:
1. Wyjątkiem są podmioty i grupy kapitałowe, które na podstawie przepisów przejściowych do ustaw wprowadzających ograniczenia zachowały prawo do zachowania posiadanych zezwoleń, ale bez prawa do zwiększenia ich liczby.


Poprzedni artykuł

MZ: 100 wodociągów jest nieczynnych lub woda z nich wymaga przegotowania

Następny artykuł

Komenda Główna Policji wystartowała z kampanią dotyczącą zaginięć seniorów

Polecane dla Ciebie

Szkolenia