Aktualności

24.09.2024

3 minuty

Komenda Główna Policji wystartowała z kampanią dotyczącą zaginięć seniorów

Skrót informacji

W Światowym Dniu Choroby Alzheimera (21 września) Komenda Główna Policji zainicjowała kampanię informacyjną „#JestemTuCZEKAM” dotyczącą problemu zaginięć osób powyżej 60. roku życia. Większość zaginięć w tej grupie wiekowej spowodowana jest objawami chorób otępiennych, takimi jak zaburzenia pamięci czy orientacji.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

W siedzibie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja „Opiekun osoby żyjącej z zespołem otępiennym – możliwości wsparcia”, której organizatorem, poza RPO, było Stowarzyszenie Alzheimer Polska. W jej ramach zorganizowane zostały trzy panele dyskusyjne, które skupiały się na potrzebach opiekunów osób z zespołem otępiennym, możliwościach i korzyściach wczesnej diagnozy dla opiekuna i osoby z zaburzeniami pamięci oraz wsparciu, na jakie opiekun takiej osoby może liczyć ze strony państwa.

W trakcie konferencji mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda z Biura Kryminalnego KGP i Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP poinformowała o nowej kampanii pt. #JestemTuCZEKAM poświęconej problemowi zaginięć osób powyżej 60. roku życia. Została ona zorganizowana przez Komendę Główną Policji we współpracy z Fundacją ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich i Stowarzyszeniem Alzheimer Polska, a jej inaugurację zaplanowano na sobotę 21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

Puzio-Broda powiedziała, że w grupie wiekowej, której dotyczy nowa kampania, rejestrowanych jest ponad 2 tys. zaginięć. Zaznaczyła przy tym, że w większości przypadków ich przyczyną są objawy związane z chorobami otępiennymi, do których zalicza się choroba Alzheimera.

„Niestety w tej grupie zaginionych osób mamy chyba największy procent odnalezień, które nie są szczęśliwym zakończeniem, czyli mamy ciało” – powiedziała policjantka, wyjaśniając w ten sposób istotność podjętych przez KGP działań.

Choroba Alzheimera – statystyki

Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Ten najczęstszy rodzaj demencji charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej. Zwiększone ryzyko zachorowania na nią występuje u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.

Na świecie z chorobą Alzheimera żyje ponad 55 milionów ludzi. Przewiduje się, że liczba ta będzie się niemal podwajać co 20 lat, osiągając 78 milionów w 2030 r. i 139 milionów w 2050 r. Większość wzrostu nastąpi w krajach rozwijających się.

Podczas zorganizowanej w Biurze RPO konferencji Mirosława Wojciechowska-Szepczyńska, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przekazała, że liczbę osób z zespołem otępiennym w naszym kraju szacuje się na 600 tys. Dodała, że jeśli do tej wartości dołączy się przynajmniej jednego opiekuna każdej osoby chorej, członków ich rodzin i opiekunów zawodowych, liczba osób, które na co dzień stykają się z tą chorobą wyniesie 1,8 mln – tyle co ludność Warszawy.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

NIA komentuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy ADA.2

Następny artykuł

Obejrzyj blok reklamowy i pomóż poszkodowanym w powodzi!

Polecane dla Ciebie

Szkolenia