NFZ przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia

 2 minuty

choroba-niedokrwienna-serca

Profilaktyka chorób serca jest tematem obecnej „Środy z Profilaktyką” NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina przy tej okazji o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu profilaktycznego chorób układu krążenia.

Zmiana nawyków i badania profilaktyczne

Badania można wykonać raz na pięć lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

Do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Choroby te stanowią najczęstszą przyczynę zgonów.

„Wpływa na to wiele czynników, również tych, które są następstwem niedostatecznej dbałości o prozdrowotne zachowania. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, tak ważne jest wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz regularne badania profilaktyczne” – przypomina NFZ.

Według NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 r. z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca 1,20 mld zł.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia

Fundusz wskazał, że dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. W 2023 roku skorzystało z niego, jak podano, ponad 570 tys. pacjentów.

„Ten program jest również dla Ciebie, jeśli: masz od 35 do 65 lat; nie masz rozpoznanej: cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii, choroby układu krążenia (nie wszystkie choroby układu choroby krążenia wykluczają z udziału w programie – należy zapytać swojego lekarza lub pielęgniarkę POZ); nie korzystałeś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat” – podkreśla Fundusz.

Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. (PAP)

źródło: PAP