Nowość!
Skrót informacji
To lekarz rodzinny często jako pierwszy może dostrzec, że dziecku dzieje się krzywda. Nowe standardy i szkolenia dla personelu POZ zwiększą ich gotowość do reagowania. Porozumienie NFZ i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę to realne wsparcie i konkretne działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych.
Dziecko, które doświadcza przemocy, często nie potrafi lub nie może o tym powiedzieć. Ale jego ciało, emocje i zachowanie mówią wiele. Warunkiem skutecznej pomocy jest uważność i przygotowanie tych, którzy jako pierwsi mogą zauważyć niepokojące sygnały – lekarzy, pielęgniarek, położnych. Ale, aby to zrobić skutecznie, potrzebują konkretnych narzędzi, wiedzy i wsparcia.
Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podpisały porozumienie o współpracy. Celem jest wzmocnienie systemowej ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą – przez działania w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), która jest pierwszą linią kontaktu z ochroną zdrowia.
Porozumienie zakłada:
„Zachowanie dziecka to najcenniejszy sygnał alarmowy. Musimy być gotowi je usłyszeć i odpowiedzieć właściwie – z empatią i działaniem. To właśnie chcemy wspierać w POZ” – uważa Renata Szredzińska, Prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
„Ochrona dzieci przed przemocą to systemowy obowiązek. Personel POZ musi być gotowy i przeszkolony – ta współpraca to realne wsparcie w tej misji” – zapewnia Marek Augustyn, Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Ta współpraca to więcej niż formalność. To wspólny głos w sprawie, która nie może czekać. Dzięki niej wizyta u lekarza rodzinnego może być nie tylko krokiem do zdrowia fizycznego, ale też szansą na przerwanie milczenia, uratowanie dzieciństwa i przywrócenie poczucia bezpieczeństwa.
Porozumienie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę to nie tylko działania w POZ, ale też element ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez przemocy, do której NFZ przyłączył się w ramach unijnego projektu CIRCE-JA.
Zmiany klimatu obniżają wartość odżywczą warzyw liściastych
MZ obiecuje szybszy dostęp do programów lekowych – nowelizacja ustawy refundacyjnej po wakacjach