NFZ: do programu związanego z tzw. pigułką dzień po zgłosiło się ok. 150 aptek

 3 minuty

antykoncepcja-awaryjna2

Od 1 maja br. NFZ otrzymał ok. 150 wniosków od aptek, które chcą wziąć udział w pilotażowym programie dotyczącym sprzedaży tzw. pigułki dzień po. Prezes Funduszu, Filip Nowak powiedział PAP, że farmaceuta, który odmówi wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną osobie poniżej 18. roku życia „nie będzie przez NFZ karany”.

150 wniosków aptek gotowych do pilotażu

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak przekazał w czwartek (9 maja br.) w Warszawie, że odkąd 1 maja rozpoczął się skierowany dla aptek pilotaż programu dotyczącego sprzedaży tzw. pigułek dzień po do udziału w nim zgłosiły się apteki z większości województw. W czwartek po południu było ponad 150 wniosków aptek gotowych do pilotażu – sprecyzował Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

„Kierownicy aptek czują się pewnie. Tempo napływania wniosków rośnie. Świadczenia nie są limitowane, zapłacimy za każdą usługę farmaceutyczną zrealizowaną przez apteki mające podpisane z nami umowy. Ten program to krok w stronę tego, by wykorzystać ogromne kompetencje farmaceutów, które nie zawsze były doceniane” – powiedział Nowak.

Co zakłada pilotaż?

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia zakłada, że tabletkę „dzień po” farmaceuta z apteki objętej pilotażem może sprzedać pacjentce w wieku od 15. roku życia. Może to zrobić w ramach tzw. usługi farmaceutycznej, po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i wystawieniu jej recepty.

Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna uzasadniała to opinią ginekologów, że w wieku 15 lat większość dziewcząt osiąga dojrzałość płciową. Poza tym jest to wiek, od którego można w Polsce legalnie uprawiać seks. Samorządy aptekarski i lekarski mają jednak wątpliwości, czy jest to rozwiązanie zgodne z prawem. Obydwa środowiska podnoszą, że inne zasady dotyczące wieku pacjentki obowiązywać mają w gabinecie lekarskim, a inne w aptece.

Pigułka kosztuje ok. 70-135 zł i ten wydatek pozostaje po stronie pacjentki. Za usługę związaną z przeprowadzeniem wywiadu z pacjentką i wystawienia jej recepty apteka otrzyma od NFZ 50 zł. MZ szacuje, że w czasie trwania pilotażu wyda na ten cel co najmniej 13,6 mln zł.

NFZ ma aktualizować na swoich stronach internetowych listę aptek biorących udział w pilotażu. (PAP)

źródło: PAP