Najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla farmaceuty

 2 minuty

farmaceuta patrzy w monitor komputera

źródło: DGP / Rynekaptek.pl

Nowelizacja ustawy ma podwyższyć kwotę bazową służącą do wyliczania minimalnych płac z 3900 do 4200 zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, który cytuje serwis Rynekaptek.pl. Projekt zawiera też wyliczenia dotyczące obecnych płac w placówkach leczniczych i tego, ile osób nie przekracza ustawowego minimum.

Gazeta przypomina, że zgodnie z ustawą minimalne płace to iloczyn wskaźnika przypisanego danym grupom zawodowym i kwoty bazowej. Do określonego w niej minimum dochodzi się stopniowo, co roku 1 lipca podwyższając płace poniżej tej kwoty. Docelowa wartość ma być osiągnięta w 2022 r. Do końca tego roku kwota bazowa miała być zamrożona na poziomie 3900 zł, a od przyszłego równa średniej krajowej.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, jej podwyższenia domagali się związkowcy, argumentując, że drastycznie powiększyła się różnica między obowiązującą bazą a średnią płacą. Rząd na ten postulat przystał, choć nie zdążył z uchwaleniem ustawy przed 1 lipca br. Pracownicy dostali więc podwyżki wyliczone od kwoty 3900 zł, a po nowelizacji mają otrzymać wyrównania.

Zgodnie z danymi podanymi przez gazetę, farmaceuta jako pracownik ochrony zdrowia wymagający wyższego wykształcenia i specjalizacji zgodnie z obecnym średnim wynagrodzeniem zasadniczym brutto zarabia 3065 zł. Faktyczne wynagrodzenie zasadnicze brutto osób, których wynagrodzenia są niższe niż najniższe obliczone w sposób wskazany w obowiązującej ustawie (stan na styczeń 2019 r.) wynosi w przypadku farmaceutów, fizjoterapeutów czy diagnostów laboratoryjnych 2815 zł.

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze obliczone na 1 lipca 2019 r. na podstawie projektowanej ustawy (kwota bazowa 4200 zł) wynosi w przypadku grupy zawodowej, do której należą m.in farmaceuci – 4410 zł.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ.