MZ: rak piersi najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet

 2 minuty

rak-piersi-diagnostyka

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku taką diagnozę słyszy kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Skutecznym badaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian w piersiach jest mammografia – przypomina resort zdrowia.

Tydzień Zdrowia Kobiet

W ramach akcji profilaktycznej „Tydzień Zdrowia Kobiet”, która trwa od 4 do 11 marca br., resort zdrowia przypomniał o badaniu mammograficznym.

„Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku taką diagnozę słyszy kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Skutecznym badaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian w piersiach jest mammografia” – napisało na platformie X Ministerstwo Zdrowia.

Resort dodał, że badanie to ratuje życie, ponieważ dzięki niemu „można szybko zacząć leczenie i wygrać z nowotworem”.

Do wpisu dodano film, na którym minister zdrowia Izabela Leszczyna zaapelowała do kobiet, by zadbały o swoje piersi i nie zapominały, by raz na dwa lata robić mammografię. Dodała, że jeśli ktoś jest obciążony genetycznie, takie badanie powinien robić częściej.

Mammografia – podstawa profilaktyki

Mammografia wykorzystuje prześwietlenie piersi promieniami rentgenowskimi. Jest to najbardziej czułe i najbezpieczniejsze badanie w profilaktyce raka piersi.

Program profilaktyczny, w ramach którego dostępne są bezpłatne badania mammograficzne, skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Muszą one spełnić jedno z kryteriów: w ciągu ostatnich 2 lat nie miały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej, zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) lub zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

Na stronie https://pacjent.gov.pl/tydzien-zdrowia-kobiet można znaleźć m.in. informacje dotyczące profilaktyki raka piersi, instrukcję wykonywania samobadania piersi czy placówki, w których można wykonać mammografię. (PAP)

źródło: PAP