Skrót informacji
Trudności związane z mową dotyczą wielu osób na całym świecie. 6. marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy – przypomina serwis Medexpress.pl. W tym roku ma on zwrócić uwagę na współpracę logopedów z innymi specjalistami. Ten zawód najczęściej jest kojarzony z piękną wymową. Jednak jego spektrum jest bardzo szerokie i dotyczy zdrowia na wielu etapach życia.
Często procedury ratujące życie noworodka dotyczą kluczowych obszarów związanych z odruchami, takich jak jama ustna, dłonie i stopy. Praca z logopedą na tym etapie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie dziecka po wyjściu ze szpitala. Również noworodki urodzone o czasie mogą trafić pod opiekę logopedy. Problemy z karmieniem sygnalizują, że warto udać się do takiego specjalisty. Zwłaszcza, że im szybsza interwencja, tym mniej w późniejszym rozwoju nawarstwiających się konsekwencji, czasami drobnych nieprawidłowości.
Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, programem przesiewowych badań słuchu, od 2003 roku zostały objęte wszystkie noworodki w Polsce. Od tego momentu zmieniło się oblicze polskiej surdologopedii, czyli dziedziny logopedii zajmującej się pracą z osobami niesłyszącymi. Program ten umożliwił otoczenie dzieci opieką audiologiczną już na bardzo wczesnym etapie życia. Dzięki prawidłowemu słuchowi fizycznemu są one w stanie w prawidłowy sposób przyswoić mowę. Mimo to logopeda monitoruje rozwój mowy dziecka z zaburzeniami słuchu, by ją stymulować i w razie potrzeby wesprzeć.
Wśród logopedów są także specjaliści zajmujący się opóźnionym lub zaburzonym rozwojem mowy (w tym zaburzeniami artykulacji), rozwojem komunikacji werbalnej i niewerbalnej w autyzmie oraz wprowadzaniem metod komunikacji alternatywnej (AAC), dla osób, które pozbawione są możliwości mówienia, lub ich mowa nie spełnia wszystkich funkcji komunikacyjnych. W wymienionych logopedycznych domenach współpraca interdyscyplinarna między specjalistami ma szczególnie dużą wartość terapeutyczną. Idealnym rozwiązaniem są zespoły wielospecjalistyczne, które mogłyby otoczyć pacjenta pełną, skuteczną opieką, której na danym etapie potrzebuje i zmienić jakość jego życia.
MZ: rak piersi najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet
Senacka Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej