MZ: przeciw HPV zaszczepiono ponad 121 tys. dzieci

 2 minuty

hpv-szczepienia

W ramach programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV od 1 czerwca do 20 października br. zaszczepiono w Polsce 121 483 dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat – przekazał resort zdrowia, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Szczepienia przeciwko HPV – najnowsze dane

  • Z danych MZ wynika, że od 1 czerwca br. liczba zaszczepionych dziewczynek wyniosła 77 361, a liczba zaszczepionych chłopców 44 122. Zapisanych na szczepienie jest 670 dziewczynek i chłopców.
  • Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.
  • Preparaty stosowane w powszechnym programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później, niż po 12 miesiącach od pierwszej.
  • Zakażenia HPV dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest przez kontakty seksualne i odpowiada u kobiet za zachorowania na raka szyjki macicy, raka pochwy i sromu, a u mężczyzn za raka prącia, ponadto także za raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

źródło: Politykazdrowotna.com