MZ: Od 1 września z listy bezpłatnych leków skorzysta blisko 15 mln osób

 3 minuty

darmowe-leki

„Z listy darmowych leków będzie mogło skorzystać ponad 15 mln Polaków” – poinformowała na antenie TVP Info Minister Zdrowia Katarzyna Sójka, o czym donosi serwis Rynekzdrowia.pl.

Bezpłatne leki dla szerszej grupy pacjentów

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 29 sierpnia br. ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat. Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Minister Zdrowia w rozmowie w TVP Info zwróciła uwagę, że dotychczas bezpłatne leki przysługiwały osobom powyżej 75 lat.

„Do tej pory osób od 75. roku życia, które mogły korzystać z darmowych leków było około 3 miliony. Dzisiaj poszerzamy bazę osób, która będzie mogła z tej listy leków darmowych korzystać i będzie to ponad 15 mln Polaków” – powiedziała Katarzyna Sójka.

Zapowiedziała, że lista darmowych leków dla nowej grupy uprawnionych zostanie opublikowana w środę 30 sierpnia. Podkreśliła, że są to leki odpowiadające na wiele potrzeb pacjentów powyżej 65 lat, jak również dla małych dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

„Obszary, w których te leki będą dostępne są dość duże. Na pewno odpowiadają na potrzeby pacjentów w chorobach cywilizacyjnych – z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, są to leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, leki hipoglikemizujące” – wymieniła Sójka.

Te leki trafią na listę dla uprawnionych grup

Poinformowała, że baza leków dla osób powyżej 65 lat obejmie 3,8 tys. leków.

„Natomiast dla dzieci do 18. roku życia będzie to 2,8 tys. leków” – podała szefowa MZ. „Mogę zdradzić, że na przykład dla dzieci do 18. roku życia będą dostępne odpowiednie antybiotyki w chorobach wymagających. Natomiast dla osób powyżej 65. roku życia będą leki bardzo konkretne, leki flozyny w cukrzycy, ale one też bardzo są korzystne dla pacjentów kardiologicznych oraz tak zwane analogi GLP-1. Myślę, że zarówno pacjenci, jak i lekarze będą mogli z nich korzystać” – dodała minister.

Bezpłatne leki będą dostępne od 1 września br.

źródło: Rynekzdrowia.pl