Skrót informacji
Przedstawiciel Naczelnej Izby Aptekarskiej wziął udział w posiedzeniu Rady do spraw Ochrony Zdrowia działającej w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Tematem spotkania były wprowadzane zmiany w ustawie Prawo Farmaceutyczne – tzw. „AdA 2.0”.
„Każda zwłoka w omawianej zmianie prawa oznaczać będzie nieodwracalne skutki, w tym całkowitą likwidację aptek ogólnodostępnych prowadzonych przez farmaceutów i pełną monopolizację obrotu detalicznego produktami leczniczymi przez podmioty sieciowe.
Zasadniczym celem procedowanych zmian legislacyjnych jest zlikwidowanie praktyki obchodzenia prawa regulującego funkcjonowanie aptek w Polsce, stanowiącej zagrożenie dla bezpieczeństwa lekowego polskich pacjentów, w tym występującego zjawiska posługiwania się firmami słupami oraz spółkami zarejestrowanymi w tzw. rajach podatkowych. Procedowana nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne jest również niezbędna dla ochrony polskich przedsiębiorstw uczciwie i zgodnie z prawem prowadzących apteki ogólnodostępne.
Naczelna Rada Aptekarska pragnie pokreślić, że ww. ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, w zakresie zmieniającym ustawę – Prawo farmaceutyczne nie wprowadza nowych ograniczeń oraz nie wykracza poza cel ustawy o aptece dla aptekarza z 2017 r.[…]”
„Mając na uwadze powyższe, Naczelna Rada Aptekarska zwraca się z prośbą do Pana Prezydenta o podpisanie zmiany w ustawie Prawo Farmaceutyczne tzw. „AdA 2.0”.
MZ: Od 1 września z listy bezpłatnych leków skorzysta blisko 15 mln osób
Otwarto aptekę na Lotnisku Chopina