Minister Zdrowia: Mamy już IV falę zakażeń koronawirusem

 2 minuty

Średnia 7-dniowa zakażeń zbliża się do 200, co oznacza, że faktycznie mamy już IV falę zakażeń koronawirusem – stwierdził Minister Zdrowia Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Jak wyjaśnia szef resortu zdrowia: „Jeżeli falę zaczniemy definiować od samego dołu, czyli minimum, które było osiągnięte po trzeciej fali, to my już faktycznie mamy czwartą falę”. Dodaje przy tym, że te najniższe poziomy zakażeń odnotowywaliśmy 3-4 tygodnie temu, gdy średnia 7-dniowa była poniżej 100.

„W tej chwili ona już jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200. Ta czwarta fala praktycznie idzie – tłumaczy szef MZ. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia będzie teraz m.in. obserwowanie, czy wzrost liczby zakażeń przekłada się na hospitalizacje.

„Prognozy mówią, że maksimum, czyli czarny scenariusz to 15 tys. zakażeń koronawirusem, mniej więcej w październiku. Ta fala będzie się rozpędzała przez jakiś czas. Zakładamy, że liczba hospitalizacji w przypadku czarnego scenariusza, będąca pochodną zakażeń, będzie o 40-50 proc. mniejsza, niż była w trzeciej fali. System ochrony zdrowia będzie w zdecydowanym stopniu mniej narażony na obciążenie – przekonuje Adam Niedzielski. Jak mówi, jest rekomendacja Rady Medycznej, by rozważyć podanie 3. dawki szczepionki przeciw Covid-19 w tych grupach, „które są najbardziej narażone na ryzyko”.

źródło: Politykazdrowotna.com