Kwarantanna i izolacja krócej, testy na COVID-19 w aptekach

 2 minuty

compliance2

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przyznał, że w resorcie trwają prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny, a także nad wprowadzeniem możliwości testowania na COVID-19 w aptekach – informuje serwis Rynekzdrowia.pl.

Rzecznik MZ na konferencji prasowej przekazał, że na ostatnim cyklicznym spotkaniu przedstawicieli resortu z wojewodami omawiana była aktualna sytuacja epidemiczna, stan łóżek covidowych, a także planowane zmiany w przepisach, m.in. tych o izolacji i kwarantanny. Andrusiewicz poinformował, że w tej chwili przygotowywane jest rozszerzenie bazy łóżkowej do 40 tys. Zaznaczył jednak, że będzie to zależne od sytuacji epidemicznej w poszczególnych regionach. Zapewnił też, że obecnie nie ma zgłaszanych problemów z dostawami tlenu.

Rzecznik przekazał, że trwają prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny

„Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki, krótszy jest więc okres, w którym zakażamy i chorujemy, dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy” – zapowiedział Andrusiewicz.
Przypomniał, że na problemy kadrowe pozytywny wpływ ma mieć m.in. delegowanie studentów przez uczelnie medyczne i ułatwienie wykonywania pracy w Polsce lekarzom z Białorusi i Ukrainy.

Rzecznik poinformował, że rozważane jest też wprowadzenie możliwości wykonywania testów w aptekach.

„Oczywiście miałoby się to odbywać przy zachowaniu standardów epidemiologicznych. To nie jest tak, że w aptece, w której jest jedno okienko i kumulują się chorzy, jeszcze ktoś dodatkowo będzie prowadził testy. Ale w aptekach, gdzie takie możliwości są, mógłby być punkt szybkiego wymazu i nad tym teraz pracujemy” – zapowiedział.

Dodał, że do wprowadzenia takiego rozwiązania przygotowuje się także Naczelna Izba Aptekarska.

„W ten sposób zwiększamy możliwości testowania w naszym kraju” – podkreślił rzecznik. Poinformował, że konkretne propozycje zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach.

źródło: Rynekzdrowia.pl