Kształcenie podyplomowe w opinii środowiska

 6 minut

studenci-wyklad-szkolenie

W ramach studiów prowadzony jest kurs Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP), który uzyskał akredytację TransCelerate Biopharma Inc. i jest objęty GCP Mutual Recognition Program. Certyfikat ukończenia szkolenia jest akceptowany przez większość firm farmaceutycznych na świecie.
„Enologia” zaś to pierwsze studia podyplomowe w Polsce na temat wiedzy o winie. Mogą w nich brać udział oczywiście również farmaceuci rozwijający w ten sposób swoje zainteresowania i pasje.

mgr farm. Tomasz Nawrocki
W Polsce nie istnieje atrakcyjna oferta studiów podyplomowych dla farmaceuty pracującego w aptece. Oczywiście można uzyskać specjalizację z farmacji aptecznej, jednak nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi uprawnieniami oprócz możliwości wcześniejszego – bo po trzech latach, a nie pięciu – otrzymania uprawnień kierownika apteki.
Jeśli chodzi o kształcenie podczas specjalizacji, to opinie są bardzo różne – od pozytywnych, do wręcz takich, że była to strata czasu i pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj właściciele aptek nie są zainteresowani szeroką wiedzą, lecz umiejętnościami praktycznymi i doświadczeniem pracownika. Przypuszczam, że w przypadku większości aptek chętniej wypłacono by większe wynagrodzenie farmaceucie ze studiami podyplomowymi z marketingu niż z szeroką ogólną wiedzą merytoryczną. Jest to niestety odzwierciedleniem aktualnego stanu rynku aptecznego. Obowiązkiem farmaceuty jest również uczestnictwo w szkoleniach ciągłych, podczas których zdobywa punkty edukacyjne. Problemem jest jednak to, że te dodatkowe czynności farmaceuta wykonuje poza godzinami pracy, co również nie zachęca do samorozwoju. Uważam, że system kształcenia farmaceutów w obecnym kształcie wymaga stopniowej ewolucji, jeśli nie rewolucji.

Ewelina Michnik
kierownik marketingu operacyjnego Ziko Apteka sp. z o. o.
Farmaceuci pracujący w Ziko Apteka sp. z o.o. bardzo chętnie podjęliby studia podyplomowe, ale uważają, że wachlarz dostępnych kierunków jest zawężony i brakuje interesujących ich specjalizacji, takich jak choćby radiofarmacja czy opieka farmaceutyczna. Niestety często zdarza się również, że kierunki pierwotnie dostępne nie zostają finalnie uruchomione albo są dedykowane tylko absolwentom medycyny, jak np. kosmetologia na niektórych uczelniach. Dodatkowo możliwość podjęcia studiów podyplomowych utrudnia fakt, iż zajęcia są prowadzone w weekendy, kiedy to farmaceuci pracują.

Strony: 1 2