Księżyc w ogrodzie

 5 minut

Ideę biodynamicznej uprawy stworzył w latach 20. ubiegłego wieku austriacki filozof Rudolf Steiner, zwolennik poglądu, że między Ziemią, człowiekiem i Kosmosem istnieją ścisłe związki i zależności. Obserwując rozwój cywilizacji i jego skutki dla środowiska naturalnego, postulował uprawianie ziemi z zastosowaniem jedynie naturalnych nawozów i odpowiednio stosowanego płodozmianu oraz wykorzystanie w pełni wpływu nie tylko Słońca, ale także Księżyca i innych planet na rytm wzrostu i rozwoju roślin. Można go więc śmiało nazwać pionierem myślenia ekologicznego. Podstawową zasadą w stworzonym przez niego i przez jego współpracownicę, Marię Thun, kalendarzu biodynamicznym jest dostosowanie prac ogrodniczych do aktualnej fazy Księżyca. I tak:

Podczas nowiu, gdy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem i nie odbija światła, wzrost roślin wyraźnie wyhamowuje. W tym okresie nie należy prowadzić zaawansowanych prac ogrodniczych, można je natomiast… planować. Jest to także znakomita pora na usuwanie uszkodzonych pędów oraz leczenie zaatakowanych przez szkodniki egzemplarzy.

W czasie dopełniającego się (przybywającego) Księżyca, przez ok. 13 dni następuje intensyfikacja wzrostu. Właśnie wtedy należy więc siać, sadzić i przesadzać rośliny. Okres tuż po nowiu sprzyja wzrostowi roślin liściowych i kwiatowych, natomiast drzewa i krzewy owocowe dobrze jest sadzić tuż przed pełnią.

Pełnię Księżyca można wykorzystać na prace takie jak zbieranie owoców i ziół (są wtedy najbardziej wonne i soczyste, ale nie da się ich długo przechowywać) oraz nawożenie ogrodu. W okresie tym nie powinno się przycinać drzew.

Gdy Księżyc maleje (ubywa) należy siać, sadzić i zbierać rośliny korzeniowe, a także owoce i warzywa przeznaczone do przechowywania. To dobra pora na nawożenie ogrodu, przycinanie drzew, a tuż przed nowiem – na zwalczanie chwastów i szkodników.

Równie ważne, jak uwzględnianie faz Księżyca, jest dostosowywanie prac ogrodniczych także do tego, w którym ze znaków Zodiaku aktualnie się on znajduje. W każdym z nich przebywa jedynie 2-3 dni w ciągu  miesiąca księżycowego, trwającego średnio 29,5 dnia. Jak wiadomo, znaki Zodiaku dzielą się na cztery trygony (żywioły): ogień, powietrze, ziemię i wodę, a każdy z nich przypisany jest określonym częściom roślin: korzeniom – ziemia, liściom – woda, kwiatom – powietrze, a owocom – ogień. Z roślin najczęściej uprawianych naszych ogródkach, warzywom korzeniowym patronują znaki trygonu ziemi, krzewom zimozielonym, trawnikom iw warzywom liściastym – żywiołu wody, roślinom kwiatowym – powietrza, a drzewom i krzewom owocowym – trygonu ognia.
Księżyc w znakach żywiołu ognia (Baran, Lew, Strzelec) wyznacza tzw. dni owocu – to najlepszy czas na pielęgnację roślin, których plonem są owoce i nasiona. To także doskonała pora na wykonywanie takich prac jak odchwaszczanie, opryskiwanie preparatami biodynamicznymi, spulchnianie gleby oraz zbiór ziół.
Gdy Księżyc wkracza w znaki trygonu powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik) następują dni kwiatu. Należy poświęcić ten czas na siew lub pielęgnację roślin ozdobnych roślin kwitnących. Ścięte w tym czasie kwiaty pachną intensywnie i długo zachowują świeżość, a rośliny przeznaczone do suszenia –  intensywne kolory.
Kiedy nasz satelita znajduje się w znakach żywiołu wody (Rak, Skorpion i Ryby), wyznacza dni liścia. Najlepiej zajmować się wtedy roślinami, których plonem są liście – a więc warzywami liściastymi, ziołami i, oczywiście, trawnikiem. W tym czasie nie zbiera się plonów.
Księżyc w znakach żywiołu ziemi (Panna, Koziorożec, Byk) sprzyja pracom takim jak przesadzanie drzew i krzewów oraz pielęgnacja i zbiór roślin korzeniowych, a także zakładaniu i przenoszeniu kompostu, karczowaniu oraz walce ze szkodnikami żyjącymi pod ziemią. Są to bowiem dni korzenia.

Zasady te na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane, wymagają także nie najgorszej orientacji w astronomii i astrologii. Dlatego co roku opracowywane są specjalne kalendarze biodynamiczne, informujące, w jakiej fazie i znaku znajduje się Księżyc każdego dnia i jakie prace ogrodnicze najlepiej jest wtedy wykonywać. Można je kupić w księgarniach, sklepach ogrodniczych, otrzymać jako dodatek razem z pismami dla miłośników kwiatów i ogrodów lub znaleźć w internecie.
Według zawartych w takich kalendarzach wskazówek działają  tysiące gospodarstw w Europie zachodniej i północnej produkując zdrowa, ekologiczną żywność i osiągając wyniki nie gorsze niż ich uprawiający ziemię wg „nowoczesnych” zasad sąsiedzi. Może więc warto spróbować?

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej