Życie jest piękne

11.03.2011

3 minuty

Europejskie centra nauki

Miasteczko Nauki i Techniki La Villette w Paryżu

Miasteczko utworzono w 1980 r. za rządów prezydenta Francji Valerego Giscarda d'Estainga. Mieści się w Parku de laVillette, w XIX dzielnicy. Inauguracji budynku dokonano 13 marca 1986 r. Datę wybrano nieprzypadkowo, w dniu spotkania sondy Giotto z kometą Halleya. W centrum znajduje się m.in. biblioteka naukowa, podzielona na trzy części: dla wszystkich, dla dzieci oraz dla osób zainteresowanych historią nauki. W miasteczku Nauki i Techniki utworzono także specjalne miasteczko dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Poza salami wykładowymi, salą internetową i kinową znajduje się także miasteczko Umiejętności, Zdrowia i Akwarium. W Miasteczku znajdziemy też ekspozycje stałe, poświęcone m.in. matematyce, obrazowi, grze świateł, przestrzeni, skałom i wulkanom oraz galaktyce. Przy okazji warto dodać, że Park La Villette, w którym znajduje się miasteczko, to także raj dla miłośników rekreacji – rowerzystów, spacerowiczów i osób lubiących pobiegać.

30, avenue Corentin-Cariou – 75019 Paryż

wstęp: 6-8 euro, dzieci do lat sześciu – bezpłatnie

metro:Linie 7, przystanek „Porte de la Villette”

autobus:139, 150, 152, PC2 i PC3, przystanek „Porte de la Villette”

godz. otwarcia: wtorek-sobota 9.30-18, niedziela 9.30-19

Science Center Spectrum w Berlinie

Berlińskie centrum nauki to prawdziwy raj dla młodych naukowców. Najciekawszą częścią Spectrum są interaktywne warsztaty fizyczne. Można na nich stworzyć błyskawicę, zagrać na powietrznych organach i trzy minuty wirować w domku czarownicy. Młodzież na pewno będzie zainteresowana ciągami produkcyjnymi filcu, papieru czy sztucznych kwiatów. Jeśli zabraknie czasu można wejść na stronę internetową muzeum www.sdtb.de i uczestniczyć w wirtualnych eksperymentach. Niestety, potrzebna będzie przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego lub angielskiego. Wówczas można wybierać w bogatej ofercie interaktywnych eksperymentów, np. „Mikrokosmos i Makrokosmos” lub „Ciepło i Temperatura”.

Trebbiner Strasse 9, 10963 Berlin

Uwaga! Wejście od Möckernstrasse 26

wstęp: 1,50-4,50 euro, dzieci do lat 19 – bezpłatnie

czynne: wtorek-piątek 9-17.30, sobota-niedziela 10-18

Centrum Nauki „Universum” w Bremen

Już sama siedziba obiektu wzbudza podziw wśród odwiedzających. Centrum Nauki znajduje się w futurystycznym budynku przypominającym małża. W jego skład wchodzi Muzeum Nauki z 250 ruchomymi eksponatami w działach: Kosmos, Ziemia, Człowiek. Jest także Park Odkrywców – oferuje 25 stacji ze stałymi wystawami dotyczącymi ruchu oraz Wieżę Powietrzną o wysokości 27 m, gdzie wykonuje się eksperymenty związane z wiatrem i pogodą. W części, gdzie przygotowuje się wystawy czasowe, od 4 listopada 2010 r. Wszystkie ekspozycje „kręcą się” wokół energii odnawialnej.

Wiener Strasse 1a, Bremen

wstęp: 5-16 euro

czynne: poniedziałek-piątek 9-18, sobota-niedziela, święta 10-19

Muzeum Nauki „Phänomenta" we Flensburgu

Wspaniały plac zabaw w fizykę. Na ponad dwóch tys. mkw. oraz kilku kondygnacjach można wykonać ponad 150 eksperymentów ze wszystkich działów fizyki, np. optyki, mechaniki, akustyki i elektryczności. W muzeum do zrozumienia procesów przyrodniczych i technicznych wykorzystuje się wszystkie zmysły.

Norder Strasse 157-163

wstęp: 5-9,50 euro

czynne: od października do maja w poniedziałki-piątki 9-17; od czerwca do września 10-18, święta 11-18

Csodák Palotája w Budapeszcie

Pałac Cudów w Budapeszcie pełni na Węgrzech ważną rolę w popularyzacji nauki. To wspaniały i niesamowity świat fizyki nie tylko dla dzieci. Wystawy interaktywne to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Można dotknąć każdego eksponatu. Dzieciom szczególnie spodobają się eksperymenty akustyczne.

20-22 Fény utca, Budapest

wstęp: 1100-1400 forintów

czynne: poniedziałek-piątek 9-17; sobota-niedziela 10-18


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Księżyc w ogrodzie

Następny artykuł

Zmień nawyki żywieniowe

Polecane dla Ciebie

Szkolenia