Krajowa Sieć Onkologiczna ruszy dopiero w 2025 r. – MZ zapowiada zmiany w ustawie

 2 minuty

onkologia-kobiety

Krajowa Sieć Onkologiczna miała ruszyć od stycznia br. Zamiast tego, co potwierdziła obecna Minister Zdrowia, ruszy z początkiem 2025 r. – poinformował serwis Politykazdrowotna.com. Powód? Jak tłumaczy Izabela Leszczyna, ustawa w obecnej formie wymaga szczegółowych zmian.

Kiedy ruszy Krajowa Sieć Onkologiczna?

Zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, która została podpisana przez Prezydenta RP w marcu 2023 r., do 31 marca 2024 r. miała zostać przeprowadzona pierwsza kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO. Sama sieć natomiast miała zostać uruchomiona w ciągu pół roku od podpisania ustawy. Tak się jednak nie stało i nie ma raczej szans, że w tym roku KSO ruszy.

KSO do poprawy

Zdaniem szefowej resortu zdrowia ustawa o KSO potrzebuje zasadniczych zmian. Dlatego też na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o KSO.

Do czasu uruchomienia KSO, jak powiedziała Izabela Leszczyna, resort zdrowia będzie działać projakościowo w ochronie zdrowia. Nie dookreśliłam jednak, jakie dokładnie działania będą podejmowane.

źródło: Politykazdrowotna.com