Koniec obowiązku noszenia maseczek, znika kwarantanna i izolacja

 3 minuty

Od 28 marca br. zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek. Znika także izolacja osób zakażonych wirusem Sars-CoV-2 oraz kwarantanna domowników zakażonego. Nie będzie także obowiązku kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski. Informacje o zniesieniu obostrzeń przekazał Minister Zdrowia Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Maseczki tylko w podmiotach leczniczych

Maseczki będą obowiązkowe jedynie w podmiotach leczniczych. Ich noszenie jest rekomendowane w sytuacjach, gdyby istniało ryzyko zakażenia, na przykład w dużych skupiskach ludzkich.

Zwolnienie lekarskie po pozytywnym teście

Zgodnie z nowymi zasadami osoby identyfikowane jako zakażone wirusem Sars-CoV-2 na podstawie wykonanego testu będą otrzymywały zwolnienia lekarskie i zalecenie pozostania w domu. Od 1 kwietnia 2022 testy w kierunku Covid-19 będą wykonywane tylko na zlecenie lekarskie, po pozytywnym wyniku testu lekarz będzie decydował o izolacji pacjenta. Tacy pacjenci nie będą już monitorowani przez Sanepid, chociaż instytucja ta cały czas będzie posiadała uprawniania do interwencji, gdyby pojawiały się lokalne ogniska epidemiczne.

„Będziemy prowadzili wywiady epidemiologiczne i identyfikowali zagrożenia. W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny” – mówił Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Wzorem państw Europy Zachodniej

Minister Niedzielski powołał się na przykład państw Europy Zachodniej, takich jak Niemcy i Wielka Brytania, w których pomimo pewnego wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach, także podjęto decyzję o znoszeniu obostrzeń.

„Eksperci są zgodni, co to tego, że to, co widzieliśmy w Europie Zachodniej jako wzrost, u nas ma postać stabilizacji liczby zakażeń. Piąta fala epidemii, której szczyt w Polsce miał miejsce na przełomie stycznia i lutego, przyniosła ok. 60 tys. zakażeń. 24 marca 2022 r. zanotowano w Polsce 8 994 przypadki zakażeń wirusem Sars-CoV-2, czyli o 26% mniej niż tydzień wcześniej. Od 23 marca 2022 r. liczba zakażeń spadła poniżej 10 tysięcy, a tempo tego spadku od kilu dni wyraźnie przyspieszyło (o 10-20%)” – informował Adam Niedzielski.

Przewidywana redukcja zakażeń

„Do końca kwietnia 2022 r. przewidywana jest zdecydowana redukcja zakażeń i zachorowań, prognozy wskazują także, że wiosną i latem nie powinien się pojawić wzrost zakażeń, który spowodowałby obciążenie systemu ochrony zdrowia” – mówił Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

Spadek dotyczy także liczby hospitalizacji, co wynika to z faktu, że dominującą mutacją jest w Polsce, podobnie jak w innych krajach – Omikron BA.2 (subwariant wariantu Omikron). Jest to mutacja wywołująca łagodniejsze objawy niż poprzednie. Istotna jest także odporność populacyjna, której poziom, według badań, wynosi w polskim społeczeństwie między 90-95%. Jest ona efektem zarówno przechorowania choroby Covid-19 jak i szczepień – te są na poziomie ok. 60 proc.

źródło: Politykazdrowotna.com