Konferencje TED – Technologia, Rozrywka, Projektowanie

 5 minut

TED to wydarzenie wyjątkowe. Niby nic oryginalnego – naukowcy, designerzy, biznesmeni opowiadają o swoich pomysłach związanych z trzema obszarami: technologią, wzornictwem przemysłowym i rozrywką (stąd nazwa: TED = Technology, Entertainment, Design). Mają jednak na to tylko kilkanaście minut i muszą wykorzystać ten czas jak najlepiej, by „sprzedać” ideę, którą uważają za wartą upowszechnienia. Chwytają się więc wszystkich sposobów, by zwrócić uwagę słuchaczy.

 

Technologia, Rozrywka, Projektowanie

Znakiem rozpoznawczym konferencji TED, które gromadzą w USA setki widzów, oklaskujących prelegentów jak gwiazdy rocka, są niewątpliwie niebanalne wystąpienia. Nie są to nudne wykłady, długie przemówienia, zawiłe analizy techniczne, lecz żywe, krótkie, zwięzłe i zabawne prezentacje, bogato ilustrowane przykładami, zdjęciami i filmami. Równie ważna jak pomysł jest charyzma i osobowość mówcy. I tu dochodzimy do drugiej bardzo ważnej cechy charakterystycznej TED.

Na światowej konferencji, która od 25 lat odbywa się w Kalifornii, występują najznamienitsi przedstawiciele swoich profesji – mówcami na TED byli m.in. James Cameroon, Bill Gates, Al GoreSteve JobsBonoStephen Hawking czy Gordon Brown. Trudno się dziwić, że konferencje nie przypominają nudnych naukowych zjazdów, a prawdziwe święto rozrywki na najwyższym poziomie. Zwłaszcza, że nie brakuje atrakcji – Hans Rosling, ekspert od statystyk medycznych w końcówce swojego wystąpienia… połknął miecz, a sam Bill Gates opowiadając o malarii, nagle wypuścił na salę… komary.

Na pomysł zorganizowania nietypowej konferencji naukowej wpadli w 1984 roku dwaj architekci: Richard Saul Wurman oraz Harry Marks, którzy zauważyli, że różne dziedziny nauki i sztuki użytkowej często się przenikają, a pracujący w tych dziedzinach specjaliści mogą dostarczać inspiracji sobie nawzajem. Pierwszy TED odbył się w Monterey w Kalifornii. Na scenie pojawili się m.in. matematyk Benoit Mandelbrot, który opowiedział o odkrytych przez siebie fraktalach, oraz Marvin Minsky – specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji. Publiczności zaprezentowano też kilka ówczesnych super nowości technologicznych m.in komputer Macintosh oraz płyty kompaktowe. Niestety konferencja okazała się finansową klapą i dopiero po sześciu latach zorganizowano ją ponownie. Pomysł tym razem chwycił, a TED stało się imprezą cykliczną, która urosła do rangi światowego fenomenu.

Niestety uczestnictwo w TED to rozrywka dla uprzywilejowanych. By uczestniczyć w konferencji w Long Beach, trzeba zapłacić 6 tysięcy dolarów i mieć niezły refleks, bo bilety rozchodzą się w kilka godzin. Dlatego co roku organizowane są konferencje-klony tzw. TEDx – spotkania przygotowywane na licencji TED – rozgrywające się wg. tego samego scenariusza, jednak organizowane lokalnie. Od niedawna również w Polsce.

 

Humaniści górą

Do tej pory w Polsce zorganizowano kilka TEDx-ów – w Poznaniu, Gdyni i Warszawie. We wrześniu br. odbyła się konferencja w Łodzi. Dotychczasowe wydarzenia zdaniem obserwatorów obarczone były pewnymi ułomnościami. Przede wszystkim, zwracali uwagę specjaliści – zbyt mało miejsca poświęcone jest typowym dla TED tematom technologicznym – większość mawydźwięk raczej humanistyczny.

– Ideą TED jest mówienie o rzeczach technologicznych, związanych z designem i rozrywką, a nie o każdym społecznie doniosłym i ważnym temacie. Jest to forum wymiany myśli na temat tego, jak za pomocą innowacyjności zmieniać świat. Tendencja, którą można zaobserwować na TEDx może wynikać z faktu, iż niewiele jest osób, które o rzeczach technicznych, technologicznych i „ściśle” skomplikowanych potrafią mówić w sposób „humanistyczny” – a więc po prostu: do ludzi, językiem prostym, zabawnym, z odrobiną „przedstawienia” – komentował jeden z redaktorów portalu www.innogenerator.pl zajmującego się przybliżaniem czytelnikom ciekawych innowacyjnych projektów z całego globu.

Mimo tego innowacyjne konferencje cieszyły się dużym zainteresowaniem – podczas warszawskiej imprezy w marcu ubiegłego roku  prezentacje na żywo oglądało blisko 400 osób zgromadzonych w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród gości TEDx Warsaw, których wystąpień wysłuchali uczestnicy znaleźli się między innymi: Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta, Zbigniew Braniecki z zarządu Mozilla Europe, który opowiedział o idei Government 2.0, Anna Dymna, aktorka, założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”, czy Alek Trakowski, koordynator projektu Creative Commons Polska. Konferencja okazała się sukcesem – serwery obsługujące transmisję w internecie zarejestrowały ponad 712 tysięcy połączeń z 57 krajów.

Podczas tegorocznego łódzkiego TEDx- u wystąpiły tak rożne postaci jak m.in. Richard Watson – twórca niezależnego raportu „What’s Next”, wizjoner który tworzy scenariusze przyszłości oraz przewiduje nowe trendy w takich branżach jak media, bankowość oraz szeroko rozumiana branża spożywcza. Z jego wiedzy i doświadczenia skorzystali m.in.: IBM, Coca-Cola, McDonald’s, Ikea, czy Samsung, Cezary Nowak (CeZik) który w programie Szymon Majewski Show śpiewał piosenki od końca, Mikołaj Komar, naczelny magazynu „Kmag”, czy Zbigniew Pisarski – politolog, komentator spraw międzynarodowych, doradca Prezydenta RP ds. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej