Kolejne zmiany w unijnych certyfikatach

 2 minuty

Zaledwie od dwóch dni obowiązuje krótszy termin ważności unijnego certyfikatu szczepiennego, a tymczasem czeka nas kolejna zmiana – donosi serwis Politykazdrowotna.com. Komisja Europejska zaproponowała jego przedłużenie o rok, czyli do 30 czerwca 2023 r.

Komisja Europejska tłumaczy, że „Wirus COVID-19 nadal dominuje w Europie i na tym etapie nie jest możliwe określenie wpływu ewentualnego wzrostu zachorowań w drugiej połowie 2022 r. ani pojawienia się nowych wariantów.” I dodaje, że z uwagi na obecną sytuację i niepewność co do dalszego rozwoju pandemii „Rozszerzenie rozporządzenia zapewni podróżnym możliwość dalszego korzystania z unijnego cyfrowego certyfikatu COVID podczas podróży po UE, tam gdzie państwa członkowskie stosują określone środki ochrony zdrowia publicznego.”

Aby ułatwić bezpieczne swobodne przemieszczanie się podczas pandemii COVID-19, Parlament Europejski i Rada przyjęły 14 czerwca 2021 r. rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID. Obowiązuje ono od 1 lipca 2021 r. Od początku lutego UCC mają jednak krótszy termin ważności, skrócony z 12 do 9 miesięcy.

Komisja oprócz wydłużenia ważności rozporządzenia dotyczącego cyfrowego certyfikatu COVID, proponuje kilka innych zmian w regulacjach. Jednym z pomysłów Komisji jest uzyskiwanie certyfikatu testu, po zrobieniu wysokiej jakości testu antygenowego.

Komisja proponuje także weryfikację świadectw szczepień pod kątem liczby przyjętych dawek. Rozwiązanie to ma pomóc osobom, które szczepiły się w różnych państwach, przez co często na certyfikatach miały niewłaściwą liczbę przyjętych dawek.

Komisja chce również, aby UCC otrzymały osoby, które uczestniczyły lub będą uczestniczyć w badaniach klinicznych nad szczepionkami przeciwko COVID – 19. Taka propozycja ma zachęcić do dalszego rozwoju i badań nad szczepionkami.

O sposobach wykorzystywania certyfikatów covidowych wewnątrz państw członkowskich nadal mają decydować władze danych krajów.

źródło: Politykazdrowotna.com