Opieka farmaceutyczna

17.07.2020

2 minuty

Jak się ustrzec boreliozy?

Skrót informacji

Choroba z Lyme – inaczej borelioza, to choroba odkleszczowa, powodowana przez krętki z rodzaju Borrelia. Charakteryzuje się zajęciem skóry, stawów, mięśnia sercowego i układu nerwowego. Jak się przed nią bronić?

Rumień wędrujący – najbardziej charakterystyczny objaw boreliozy – zazwyczaj początkowo ma charakter plamki lub grudki, szybko się powiększającej, z centralnym przejaśnieniem, osiągającej zazwyczaj średnicę powyżej 5 cm (nawet do 30 cm!). Pojawia się zazwyczaj po 1 do 3 tygodnia od ukąszenia, ale może nawet wystąpić po 3 miesiącach od ukąszenia. Mogą pojawić się również rumienie wędrujące mnogie, w różnych miejscach ciała, co świadczy zazwyczaj o rozsiewie zakażenia. Typowy rumień wędrujący jest na tyle charakterystyczny, że nie wymaga wykonywania dodatkowych testów laboratoryjnych celem rozpoznania boreliozy i upoważnia do włączenia leczenia. Leczenie polega na antybiotykoterapii podawanej przez 14-28 dni i zalecane jest wyłącznie przez lekarza.

Ważne!


Jeśli rumień pojawi się wcześniej po kilku lub kilkunastu godzinach, to zazwyczaj nie jest to rumień wędrujący, a zmiany odczynowe, alergiczne lub z podrażnienia po niewłaściwym – mechanicznym usunięciu, niezakażonego kleszcza lub innego owada. Rumień wędrujący nie boli, nie swędzi, nie towarzyszy mu obrzęk czy wzmożone ucieplenie. Zanika zwykle po kilku dniach od prawidłowego leczenia. Nieleczony utrzymuje się nawet kilka miesięcy.

Usuwanie kleszcza:



  • jak najszybciej – po 3 dniach bytowania w skórze ryzyko zakażenia boreliozą przy zakażonym kleszczu wynosi blisko 100%,

  • najlepiej pęsetą lub gotowymi zestawami do usunięcia kleszcza,

  • nie wykręcać, wyciągnąć zdecydowanym ruchem do góry, chwytając kleszcza jak najbliżej skóry,

  • przed wyjęciem nie smarować masłem, spirytusem itp. – drażni to kleszcza, powodując wydzielanie śliny i wymioty, przez które człowiek się zaraża,

  • po wyjęciu kleszcza przemyć skórę spirytusem,

  • obserwować miejsce po usunięciu kleszcza przez 3-4 tyg.,

  • jeśli po ukłuciu przez kleszcza zauważysz rumień, który w następnych dniach będzie się poszerzał, zgłoś się do lekarza.


kleszcze-postepowanie


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

Na podstawie: Profilaktyka boreliozy”, autor: dr n. med. Paweł Rajewski specjalista chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatolog; Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy


Poprzedni artykuł

Grzybice powierzchowne skóry i paznokci

Następny artykuł

Dekalog bezpiecznego turysty

Polecane dla Ciebie

Szkolenia