Informatyzacja służby zdrowia na ostatniej prostej

 6 minut

projekt informatyzacji służby zdrowia

autorka: Jolanta Molińska
dziennikarka, publikuje m.in. na łamach „Newsweek’a” i „Focus’a”

Prace nad projektem, który ma sprawić, że wszystkie medyczne dokumenty dostępne będą w wersji elektronicznej, trwają od lat, a termin jego wdrożenia jest przesuwany. Głównym produktem projektu cyfryzacji będzie internetowe Konto Pacjenta z całą jego historią chorób i wykazem wszystkich kontaktów ze służbą zdrowia. Na elektronicznej platformie znajdą się również inne usługi, w przypadku których dziś jeszcze niezbędne są papierowe dokumenty: e-Recepta, e-Skierowanie i e-Zlecenie. Częścią projektu jest także portal e-Zdrowie dostępny pod adresem: www.ezdrowie.gov.pl.

Postulaty farmaceutów

Do obsługi nowego systemu niezbędne będzie korzystanie z nowych rozwiązań informatycznych. Aby móc w nim funkcjonować, farmaceuci będą musieli albo dostosować do niego swoje oprogramowanie, albo zacząć korzystać z bezpłatnej Aplikacji Usługodawców i Aptek, która jednak jeszcze nie jest gotowa. Wprowadzenie okresu przejściowego wydaje się więc niezbędne i zgodne z postulatami przedstawicieli środowisk aptekarskich. To zresztą jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny punkt w projekcie cyfryzacji, w którym urzędnicy i farmaceuci zaczęli mówić jednym głosem.

– Aptekarze są zupełnie z boku tego tematu – przekonuje dr n. farm. Tadeusz Bąbelek, sekretarz Naczelnej Rady Aptekarskiej i Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. – Nasze życzenia nie mają żadnego znaczenia. Nas nikt nie pyta o zdanie.

A szkoda, bo jesteśmy źródłem informacji i najpierw właśnie z nami powinno się usiąść i rozmawiać. A tematów do rozmowy znalazłoby się wiele.

Strony: 1 2 3