Gdańscy naukowcy diagnozują gronkowca za pomocą analizy jednego genu

 2 minuty

laboranci w laboratorium

Z pomocą analizy pojedynczego, krótkiego genu eksperci PG i GUMed dokładnie określili szczep gronkowca pobranego od pacjenta – informuje serwis Naukawpolsce.pap.pl. Ich zdaniem w podobny sposób można określać inne szczepy gronkowców i dzięki temu wybierać najlepszą terapię.

Politechnika Gdańska na stronie internetowej donosi, że jej naukowcy razem ze specjalistami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znaleźli metodę, która umożliwia dokładne określenie gatunku i szczepu bakterii należących do rodzaju gronkowców. Z taką wiedzą można określać, jakie leczenie najlepiej zastosować. Niektóre szczepy są bowiem oporne na wiele antybiotyków.

Swoją metodą badacze określili już szczep pobrany od zakażonej pacjentki i jak się okazało, jest on blisko spokrewniony z liczącym 25-35 mln lat szczepem wyhodowanym jakiś czas temu z inkluzji w bursztynie na Dominikanie. Analizę genów w określaniu bakterii stosuje się już od dłuższego czasu, ale to pierwszy raz, gdy posłużono się genem o nazwie nucH. Wystarczyło określenie wyjątkowo krótkiego odcinka DNA liczącego zaledwie 81 par zasad.

„Na podstawie naszych wyników możemy założyć, że prawdopodobnie inne gatunki rodzaju Staphylococcus pochodzące z różnych próbek klinicznych można zidentyfikować za pomocą opracowanej przez nas metody sekwencjonowania fragmentu genu nucH” – powiedział prof. Roman Kotłowski z Politechniki Gdańskiej.

Więcej informacji na temat badania znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Naukawpolsce.pap.pl