Skrót informacji
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za nadaniem farmaceutom ochrony prawnej podczas wykonywania czynności zawodowych w aptekach ogólnodostępnych – donosi Samorząd Aptekarski.
Jako pierwszy podczas posiedzenia, głos zabrał poseł Krzysztof Śmiszek (Lewica), który uzasadniał procedowaną zmianę.
„Projekt jest niezwykle istotny dla wielu tysięcy polskich farmaceutów, którzy w aptekach wykonali blisko 2 mln szczepień. Niestety podczas realizacji szczepień niejednokrotnie dochodzi do incydentów w których aptekarze czują się zagrożeni. Ci, którzy podważają istnienie pandemii wyładowują swoją złość (…) w sposób niezwykle agresywny. Mamy zatem przypadki demolowania aptek, niezgody na noszenie maseczek w aptekach (…). Ten projekt wprowadza poczucie bezpieczeństwa i wsparcia ze strony państwa dla tych, którzy wykonują tego rodzaju świadczenia (…). Farmaceuci to samodzielny zawód medyczny, a apteki to placówki ochrony zdrowia publicznego (…) istnieje konieczność wprowadzenia tego typu rozwiązania” – wskazywał poseł.
„Jest przygotowana poprawka wpisująca się w opinię strony rządowej, która reguluje dwie sprawy: ochrona dla farmaceuty będzie taka sama jak w przypadku innych zawodów medycznych, poprawką zostaną objęci również technicy farmaceutyczni. Ustawa zmieni również tytuł” – wskazywał przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos z PiS.
Poseł Latos podziękował również wiceministrowi oraz wnioskodawcy projektu za elastyczne podejście do inicjatywy i szukanie odpowiedniego rozwiązania, a przedstawicielom zawodu farmaceuty za zaangażowanie.
„W imieniu farmaceutów chciałbym Państwu podziękować za pochylenie się nad problemem. Cieszy nas (…) wprowadzenie stosownych rozwiązań, które dają nadzieję na to, że wykonywanie zawodu w aptece będzie bezpieczne i będzie mogło być wykonywane z korzyścią dla pacjentów naszych aptek (…)” – podkreślał Prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.
Na zakończenie posiedzenia głos zabrała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
„Bardzo dziękuje za przyjęcie poprawek i przychylne odniesienie się do zmiany prawa w zakresie przyznania ochrony prawnej dla farmaceutów i techników farmaceutycznych wykonujących swoje czynności zawodowe w aptece ogólnodostępnej (…) Od dawna spotykamy się zachowaniami agresywnymi, nie tylko w okresie pandemii, ale również przed jej wystąpieniem (…). Dziękuję zarówno w imieniu wszystkich farmaceutów jak i techników farmaceutycznych” – podkreślała Prezes.
Zakup leków przez przychodnie – MZ proponuje zmiany
Kluczowe ustawy zdrowotne w Krajowym Programie Reform