Farmaceuci odznaczeni przez PTFarm za wybitne osiągnięcia naukowe

 2 minuty

laborantka w laboratorium trzyma pipete

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne odznaczyło naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – informuje serwis Rynekzdrowia.pl. Doceniono pracę naukową sześciorga farmaceutów.

Zarząd główny Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego docenił naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podczas posiedzenia Rady Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB, dziekan uczelni, prof. Wojciech Miltyk, wręczył odznaczenia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Za wybitne zasługi dla nauk farmaceutycznych, zarząd główny Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego nadał dr n. farm. Janinie Elwirze Telejko godność członka honorowego. Prof. Elwira Telejko była kierownikiem Studium Kształcenia Podyplomowego na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W 2015 r. została powołana na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie farmacji aptecznej. Funkcję sprawowała do 2020 r. Przez dwie kadencje (1973-1979) była prezesem białostockiego Oddziału PTFarm.

W uznaniu aktywnej pracy na rzecz farmacji polskiej odznakę honorową otrzymały:

  • prof. dr hab. Ewa Chabielska
  • dr hab. Anna Gromotowicz-Popławska
  • mgr farm. Agnieszka E. Kwolek

Prof. Ewa Chabielska jest kierownikiem Zakładu Biofarmacji na wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB. W 1984 r. ukończyła analitykę medyczną na Akademii Medycznej w Białymstoku. Po studiach rozpoczęła pracę w Zakładzie Farmakodynamiki UMB. W 2006 r. uzyskała tytuł naukowy profesora. W 2002 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Zaś za wybitne zasługi dla farmacji polskiej Medal im. Ignacego Łukasiewicza otrzymali:

  • dr hab. Katarzyna Socha
  • dr hab. Arkadiusz Surażyński

Katarzyna Socha w 1996 r. uzyskała dyplom magistra na kierunku chemia na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 2013 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych. Związana z Zakładem Bromatologii UMB.

Arkadiusz Surażyński w 1998 r. ukończył kierunek farmacja na Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie zaraz po studiach rozpoczął pracę w Zakładzie Chemii i Analizy Leków. W 2013 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych. Posiada specjalizację z farmacji aptecznej. Związany z Zakładem Chemii Leków UMB.

źródło: Rynekzdrowia.pl