Europejski Dzień Prostaty – dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne?

 4 minuty

rak-prostaty

Rak gruczołu krokowego należy do najczęstszych męskich nowotworów w Polsce. Odpowiada za ok. 20 proc. zachorowań i ok. 10 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Statystycznie jest diagnozowany u jednego na siedmiu mężczyzn w Polsce – wylicza serwis Politykazdrowotna.com.

Europejski Dzień Prostaty

15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty, który został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of  Urology – EAU). Celem tego dnia  jest przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat chorób gruczołu krokowego jak również podkreślenie potrzeby badań diagnostycznych i profilaktyki męskiego zdrowia intymnego.

Aktualnie w Polsce rak gruczołu krokowego należy do najczęstszych męskich nowotworów. Odpowiada za ok. 20 proc. zachorowań i ok. 10 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Statystycznie jest diagnozowany u jednego na siedmiu mężczyzn w Polsce. To właśnie z tego powodu ten dzień powinien być ważną datą dla wszystkich bliskich nam mężczyzn – ojców, mężów, braci, synów, czy wujków i powodem dla którego warto przekonać ich do kontrolnej wizyty u urologa i wykonania badań profilaktycznych.

Mały gruczoł, wielki problem

Choć prostata jest niewielkim gruczołem swoją wielkością przypominającym orzecha włoskiego to może być przyczyną licznych dolegliwości chorobowych wśród, których najczęściej wymienia się łagodny przerost prostaty oraz nowotwór tego narządu.

Jak podkreśla dr Paweł Wisz – urolog z krakowskiego Szpitala na Klinach – nowotwór gruczołu krokowego rozwija się praktycznie bezobjawowo, a jego pierwsze symptomy często mylone są z objawami charakterystycznymi dla łagodnego przerostu prostaty.

„Trudno nie zgodzić się z faktem, że jako mężczyźni jesteśmy mniej zdyscyplinowani od kobiet i rzadziej wykonujemy badania profilaktyczne i dbamy o własne zdrowie. Ponadto, zauważyłem, że wielu mężczyzn wstydzi się wizyty u urologa bądź ignoruje pojawiające się pierwsze, niepokojące objawy co później często przekłada się na skuteczność leczenia. A to duży błąd, ponieważ już od 45 roku życia panowie powinni zadbać o regularne wizyty u urologa i oznaczanie poziomu enzymu PSA, które są kluczowe w wykryciu raka prostaty w jego początkowym stadium. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w diagnostyce raka prostaty wykorzystuje się również badanie obrazowe w postaci rezonansu magnetycznego oraz biopsję fuzyjną, która służy potwierdzeniu lub odrzuceniu diagnozy nowotworu gruczołu krokowego” – dodaje dr Wisz.

Jakie sygnały ostrzegawcze wysyła chora prostata?

Wczesne wykrycie każdego nowotworu znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie dlatego również w przypadku raka prostaty ważne jest, aby znać jego objawy. Choć rozwój wielu przypadków raka gruczołu krokowego odbywa się w sposób bezobjawowy to istnieją objawy, które powinny wzbudzić męską czujność. Należą do nich przede wszystkim trudności w oddawaniu moczu (częsta potrzeba jego oddawania, zwłaszcza w nocy, trudności w rozpoczęciu i zakończeniu mikcji, słaby lub przerywany strumień moczu, nagłe i pilne pragnienie oddania moczu), dolegliwości bólowe i dyskomfort w okolicach miednicy czy ból podczas oddawania moczu lub ejakulacji, jak również pojawienie się krwi w moczu lub  nasieniu. Choć na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększyła się świadomość mężczyzn dotycząca raka prostaty to i tak wielu panów decyduje się na wizytę u lekarza, gdy pojawiają się u nich bóle kości, zwłaszcza w okolicy bioder, kręgosłupa lub żeber, które świadczą już o zaawansowanej chorobie nowotworowej. Tymczasem, wykrycie raka prostaty w początkowej fazie i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje większości pacjentów ogromne szanse na całkowite wyleczenie z pełnym zachowaniem sprawności urologicznej i seksualnej.

źródło: Politykazdrowotna.com